Suriye'ye giden silahlar belgelendi

Suriye'ye giden silahlar belgelendi
Suriye'ye giden silahlar belgelendi
Hükümetin Suriyeli direnişçilere silah sağlamadığı yönündeki açıklamalarına rağmen BM ve TÜİK'e ait belgeler, gerçeğin öyle olmadığını ortaya koyuyor.

Suriye rejiminin, ülkedeki direnişçilere Türkiye üzerinden silah temin edildiği yönündeki iddiaları Türk hükümeti tarafından he fırsatta yalansan da, ortaya çıkan bir belge durumun öyle olmadığını ortaya çıkardı. 

Hürriyet gazetesinden Tolga Tanış, bugün o belgeyi ve silah trafiğinin detaylarını yazdı.

İşte Tanış’ın o yazısı:

Durumu önce Birleşmiş Milletler verilerinde fark ettim. Ülke gümrüklerinden gelen bildirimlere dayanarak yeni bir uygulama başlattı BM. Dünyada gerçekleşen tüm ithalat-ihracat faaliyetlerini istatistik departmanına bağlı Comtrade (mal ticareti) veritabanına yüklüyor… Ve geçen aydan beri de bilgileri Comtrade’in web sitesi üzerinden kamuoyuna açıklıyorlar.

İşte Comtrade’e girdiğinizde… Türkiye ve Suriye arasındaki mal ticaretini araştırdığınızda… Ve bu ticaretin, uluslararası kodu ‘93’ olan ‘silah ve mühimmat’ boyutuna baktığınızda… Veritabanı size inanılmaz bir tablo çıkartıyor. Çünkü Türk hükümetinin her fırsatta “Türkiye Suriye’deki direnişçilere silah sağlamıyor” iddiasının aksine… 2013’ün haziranından beri Türkiye’den Suriye’ye 47 ton silah ve mühimmat gönderildiğini söylüyor.

Verileri aldım. Bir Excel tablosuna dönüştürdüm. Hemen Dışişleri Bakanlığı’nı aradım. Sözcü Levent Gümrükçü’ye bir mesaj atıp, BM kayıtlarında Türkiye’nin Suriye’ye silah sağlıyor gözüktüğünü, buna nasıl bir açıklama getireceklerini sordum. Öyle ya… Türkiye kâğıt üzerinde Suriye’ye silah ambargosu uyguluyor. Aslında rejime de direnişçilere de tek bir mermi bile gidemez. Gümrükçü, bilgilerin dayandığı kaynağa bakmadan refleks olarak hemen “Bilgiler hiçbir şekilde gerçek değil” dedi. Ama sonra bahsettiğim raporu bulamadığını kabul etti.

Gümrükçü reddetse de BM kayıtları son derece sarih… Buna göre haziran ayında Türkiye’den Suriye’ye 9303 kodlu silah cinsinden 3.6 ton yollanmış. Temmuzda silah sevkıyatının ağırlığı 4.4 tona çıkıyor. Guta’da yaklaşık 1000 kişinin öldüğü tahmin edilen 21 Ağustos kimyasal silah saldırısının olduğu ay, silah sevkıyatı 10 ton. Herkesin savaş beklediği eylül ayındaysa Suriye’ye giden silah miktarı 29 tona fırlıyor.

Bir yandan Gümrükçü’ye raporun Excel halini yollayıp ilave sorular yönlendirdim bir yandan da BM verilerinin kaynağını araştırmaya başladım. Ve bir süre sonra BM’nin çıkardığı bilgilerin aynısına, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) web sitesindeki raporlamalardan ulaştım. Türkiye’nin ithalat-ihracat verilerine girip Türkiye ve Suriye arasında ‘93’ kodlu silah ticaretini arattırdığımda ekim ayını da kapsayacak şekilde BM verilerinin daha günceline TÜİK’te ulaştım. Silah ve mühimmat başlığı altında… Sonra Gümrükçü’ye telefon ettim. Ve BM’de çıkan raporun kaynağının TÜİK olduğunu Gümrükçü’den de teyit ettim.

Aşağıdaki tabloda hazirandan ekime kadar TÜİK’in verilerine göre Türkiye’den Suriye’ye giden silah ve mühimmatın dökümünü göreceksiniz. Ay ay. Kasasında mermilerle yakalanan TIR şoförlerinin ifadeleri ya da yabancı gazetelerin direnişçi mülakatlarına gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kuruluşlarının raporlarıyla. Malın cinsine gelince… BM kayıtlarında 9303 koduyla gözüken bahsettiğim silahlar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun, Uluslararası Standart Ticaret Sınıflaması’na göre de ‘Askeri Silahlar ve Mühimmatlar’ başlığı altındaki ‘Askeri Amaçlı Olmayan Silahlar’ kategorisinde geçiyor. Örneğin av tüfekleri ya da namludan doldurulan silahlar gibi. Kalaşnikof’u bu kategoride ihraç edemiyorsunuz ama Suriye’ye av tüfeği yollamak istediğinizde gümrükte kimse sizi durdurup “Napıyorsun, ambargo var” demiyor.

Dışişleri ne cevap verdi diye merak ediyorsanız. 10 gün oldu. Halen resmi bir cevap alamadım. Ancak en son, 26 Kasım’da Hürriyet’in internet sitesinde yazdığım bir blog yazısında Reyhanlı’daki El Kaide’ye ait ‘güvenli evler’ hakkında bilgiler vermiştim. İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in 6 Aralık’ta yazımdaki bilgileri bir soru önergesiyle Dışişleri Bakanlığı’na sorduğunu öğrendim. 7 Aralık’ta da BBC, Reyhanlı’nın El Kaide kontrolündeki güvenli evlerini tanıklarla konuşarak tüm dünyaya duyurdu.

O yüzden… Belki yine bir milletvekili alıp soru önergesi verir ve cevaplamak zorunda kalırlar diye yazmak istiyorum. Türkiye’den Suriye’ye giden silahlarla ilgili acaba birileri aşağıdaki sorularda kamuoyunu aydınlatabilir mi? Türkiye’nin Suriye’ye gizlice geçirilen silahları bir de gümrüğüne eklemesini beklemiyorum ama... Allah aşkına nedir bu skandal!

Hazirandan beri Suriye’ye her ay yapıldığı gözüken silah sevkiyatlarından hükümetin haberi var mı?
Silah sevkiyatları neden Haziran ayından itibaren başlıyor? Sebep bir politika değişikliği mi?
Söz konusu silah sevkiyatlarına hükümet olarak bir dahliniz oldu mu?
Bu sevkiyatların Suriye’de kimlere ulaştırıldığını biliyor musunuz?
Ekim’de de devam ettiği gözüken silah sevkiyatlarını önlemeyi düşünüyor musunuz?
Bu silah sevkiyatlarında sorumluluğu olanlar hakkında silah ambargosunu ihlalden suç duyurusunda bulunacak mısınız? 


  http://www.radikal.com.tr/1166266116626610

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yüzde elli çorbacı olunca.. - Mehmet Devrim

  Hiç kuşkunuz olmasın Sn.Diktatör ve tayfası külliyen yalandır diyecekler.Alışmışlar yurdun yüzde ellisini çorbacı yaptılar yaa...

  rojova? - Tekin-11

  "Kardeslerini" katlettiren devlet - nemzetkozi Her firsatta devlet ve cogunluk kardeslikden dem vurur ama bu ne yaman celiskidir ki Rojavadaki Kurdleri oldurtmek icin ton ton silah erzak gonderir... bu kardes haliniz ise kardes olmayan haliniz nasildir metak ediyorum... hala ne yuzle kardesiz diyorsunuz bunu daha da cok merak ediyorum...//////demissin!!!!! bu is senin deyisinle okadar basit bir is deildir.sen bu isi tek olmayan"rojovaya" baglamissin. Erdogan, Gul ve Davutoglu gibi adamlar bizim gibi dar goruslu insanlari su kuyusuna goturup gri susuz goturur. ortada senin bahsettigin gibi bir basit konu yok. hele hele suriyedeki kurtleri oldurtmek icin silah yollamalari gibi bir sebep. 5

  Yeni mi anladınız? - kdrky60

  Dünya düzeni böyle işliyor, yeni mi fark ediyorsunuz bunu. Nasıl zamanında Irak, Suriye, İran PKK'yı destekledi bugün de Türkiye Suriye'ye misilleme yapıyor. Bunu ABD'de yapıyor, İngiltere'de yapıyor, Rusya'da yapıyor... Siyasetin hiçbir zaman kansız, temiz olmadığını ve bunu başa her kim gelirse gelsin olmayacağını fark edemediniz mi henüz?

  EVET BU DOĞRU - urhan

  Onbinlerce mandencisini zor koşullar altında çalıştıran ve onların ölümünü kadere bağlayan bir hükümet, mılyonlarca işçisini asgari ücretle,insani olmayan koşullarda çalıştıran bir hükümet, eğitimi ve sağlığı bir mal gibi halkına satan bir hükümet SURİYEYE demokrasi dersi vermeye kalkışıyor ve ordaki aşırı islamcılara silah sağlıyor evet sanırım tanım bu Türkiye hükümetine birebir uyuyor.......

  Belgeler - m.ayaz

  Bu aralar hükümetin birçok konuyu açıklamaya ihtiyacı var... Taraf'ın ortaya attığı belegelerden sonra şimdi Radikal belgelerle konuşuyor. Bakanlık 10 gündür cevap vermiyor bu soruların ve sorunların cevabını biz halk olarak dışarda ve sandıkta hesap sormayı biliyoruz. Medyanın kitleye ulaşması daha rahat olduğundan bu sorunları bizzat başbakanın kendisine sorup yayınlatılırsa - ki cevapların içinde yalanların olacağı aşikar- herkes farkında olacaktır. Kolay gelsin herkese.

  denildiği gibi - genco940

  yalancıdan bir şeyler olursa ve hele ki o bir demokrat muhafazakarsa var eyle gerisini. Demek ki neymiş birilerinin yüzünüze baka baka yalanladığı doğruymuş ne için bölgenin ve idarenin özelliği itibariyle Alevilere karşı, Sünni siyaseti. ne olacağa gelince siyaseten söylenenin aksine aynı hamam, aynı tas bir değişiklik yok, ilaveten boş kalan yerlerdeki karşı durulmasına kırmızı çizgimizdir falan laflarına rağmen teşekkül eden yeni eyaletler. Demek ki Davutoğlu aslında milleti avutuyor. Bu seferde Ermenistandaki konuşmasıyla ne olduğunu bir kere daha ortaya koymuştur. İtibarımızın ne hallere düştüğünü takdir millete aittir.

  Türkiye Suriye?deki direnişçilere silah sağlamıyor Mumkunmu? - vallagrande58

  Bizim koyde ulasilamiyan iki kuyruklu varlik vardir birisi kuyruklu yildiz digeri ise kuyruklu Yalan.Bu gun suriyedeki olan catisma bir mezsep catismasidir.Bu gunku Turk hukumetinin bunun disinda kalmasi mumkummudur? hayir degildir.Televizyonlarda okutulan mektuplar ve cesme gibi akan goz yaslari insanlik adina degil mezsepsel din ugrunadir. Neticede Suyriyedeki olan gadtdar rejimde erkek doktordan fazla kadin doktorlar vardi.Sudi Arapistanin,Katarin ve Bu gunku Turk hukumetinin suriyeye demokrasi goturmesi mumkummudur dusunulebilinirmi?