Suriye'ye savaşa giden liseliyi, El Kaide'nin elinden polis kurtardı

Suriye'ye savaşa giden liseliyi, El Kaide'nin elinden polis kurtardı
Suriye'ye savaşa giden liseliyi, El Kaide'nin elinden polis kurtardı

El Kaide üyesi olduğu iddia edilen ve Suriye de savaşması için bir çok kişiyi kandırdığı belirlenen E.Y. (sağda)

Samsun'da lise öğrencisi 18 yaşındaki A.K., facebooktan tanıştığı iki kişi aracılığıyla Suriye'ye savaşmaya gitti. Ailenin başvurusu üzerine polis genci bularak çatışmaların ortasından kurtardı.

SAMSUN - Olay 2 ay önce İlkadım ilçesinde meydana geldi. Lise son sınıf öğrencisi A.K., iddiaya göre facebook aracılığıyla Bursa'da oturan E.Y. ve İzmir'de oturan H.B. ile tanışarak arkadaş oldu.

İki şüpheli A.K.'yi facebook’tan yaptıkları yazışmalarla kandırıp Suriye'de Esad rejimine karşı savaşmaya gitmesi konusunda ikna etti. Evden kaçan A.K. karayolu ile Hatay'a gidip burada E.Y. ve H.B. ile buluşarak yine karayolu ile Reyhanlı'ya, oradan da gece yarısı Suriye'ye geçti.

Şüpheliler kandırdıkları öğrenciyi silahlı eğitim görmesi için Suriye- Türkiye sınırına yakın bir bölgedeki kampa bırakıp gitti. Bu arada A.K.'nın ailesi çocuklarının kayıp olduğunu, yaptıkları araştırmada kandırılarak Suriye'ye savaşa götürülmüş olabileceğini söyleyip polise başvurdu.

AİLE SURİYE SINIRINA GİTTİ
Kayıp başvurusunun ardından harekete geçen Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aileyle işbirliği yaparak çalışma başlattı. Yapılan istihbarat çalışmaları sonucu A.K.'nın Suriye'de Esad rejimine karşı savaşmak için bir kampta olduğu belirlendi. Bu arada aile Suriye sınırındaki Reyhanlı'ya giderek, polisten de destek alıp oğullarının çoğalttıkları fotoğrafını Suriye'ye geçiş yapan kişilere verip orada dağıtmalarını istedi.

TEL ÖRGÜYE GELİP GERİ DÖNDÜ
Ayrıca cep telefonuyla sık sık çocuklarını aramaya başladı, ancak ulaşamadı. Daha sonra aile cep telefonuyla çocuklarına ulaşıp sınır kapısındaki tel örgüde beklediklerini söyledi. Ertesi gün tel örgüye gelen ve ailesiyle görüşen A.K. ikna olmayıp tekrar kampa döndü. Bir gün sonra yine çocuklarıyla telefon irtibatı kuran aile A.K.'nin geri dönmesini istedi. Sınırdaki tel örgülere gelen A.K. Türkiye tarafından bekleyen ailesi ve polisin çabaları sonrası ikna olup tel örgüden atlayıp Reyhanlı'ya geçti. Reyhanlı'da polisi tarafından ilk ifadesi alınan A.K., ailesine teslim edilip Samsun'a gönderildi.

'DİNİ DUYGULARIMI KULLANIP İKNA ETTİLER'
Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen A.K. burada sorgulandı. A.K. ifadesinde şunları anlattı:

"H.B. ve E.Y. isimli şahıslarla facebook’tan tanışıp arkadaş oldum. Daha sonra benim dini duygularımı kullanıp Esad rejimine karşı savaşmaya ikna ettiler. Ben de evden kaçarak onlarla buluştum. Yanlarında benim gibi Esad rejimine karşı savaşmaya giden bir çok genç vardı. Daha sonra geceden faydalanıp tel örgüden atlayarak Suriye'ye geçtik. Kendileri silahlı eğitim aldıkları için bizi orada bir kampa silahlı eğitim almak için bıraktılar. H.B. ve E.Y. bizden ayrılıp iç bölgeye gittiler."

'BENİ BÜYÜK HATADAN DÖNDÜRDÜNÜZ'
Başından geçenlerin gençlere örnek olması gerektiğini de söyleyen A.K. sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beni büyük bir hatadan döndürdünüz. Ben bu olaya nereye varacağını bilmeden girdim. Çok pişman oldum. Ailemi de üzdüm. Buradan genç kardeşlerime sesleniyorum. İnternetten tanıştığınız kişilere kanmayın. Sizin dini duygularınızı kullanıp kötü yola düşürebilirler.”

İfadesi alınan A.K. cumhuriyet savcısının talimatıyla serbest bırakıldı.

KANDIRANLAR TUTUKLANDI
Öte yandan A.K.'nin ifadeleri üzerine harekete geçen Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri H.B. ve E.Y. hakkında istihbarat çalışma başlattı. Açık kimlikleri tespit edilen iki şüphelinin, El Kaide terör örgütü üyesi oldukları ve kandırdıkları birçok kişiyi Suriye'ye Esad rejimine karşı savaşmaya götürdükleri tespit edildi.

Yapılan tespitlerin ardından, şüphelilerin oturduğu İzmir ve Bursa Emniyet Müdürlüklerine bilgi verildi. Alınan bilgiler doğrultusunda harekete geçen her iki ilin polisi şüphelileri gözaltına aldı. Şüpheliler, polisteki ifadelerinin tamamlanmasının ardından çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından El Kaide Terör örgütü üyesi olmak suçlarından tutuklandı.

DHA - Hakan ÇELİKBAŞ