Suriye'ye yangın söndürme desteği

Abdullah Öcalan'ın Şam'da yaşadığı dönemde Suriye'ye yönelik askeri müdahaleyi bile göze alan Türk Silahlı Kuvvetleri, dün işbirliğinde yeni dönemin getirdiği yeni bir dostluk adımı attı.

ANKARA - Abdullah Öcalan'ın Şam'da yaşadığı dönemde Suriye'ye yönelik askeri müdahaleyi bile göze alan Türk Silahlı Kuvvetleri, dün işbirliğinde yeni dönemin getirdiği yeni bir dostluk adımı attı. Suriye'deki orman yangınının söndürülmesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait üç uçak kullanıldı.


Büyütmek için tıklayınız

Suriye'nin Lazkiye kenti, Rasel Basit Nahiyesi'nde bulunan Karaduran Dağı'nın güney eteklerinde, Türk sınırına 10 kilometre uzaklıkta önceki gün, yerleşim birimlerini de tehdit eden orman yangını çıktı. Lazkiye Valiliği'nin Hatay Valiliği'nden yardım istemesi üzerine Yayladağ, Samandağ ve Antakya belediyelerine ait üç itfaiye aracı ve personeli, Yayladağ Kaymakamı başkanlığında önceki gece bölgeye geçerek yangına müdahale etti. Ayrıca Hatay Valiliği'nin talebi üzerine Genelkurmay Başkanlığı'na ait C-130 tipi üç uçak ile Çevre ve Orman Bakanlığı'na ait bir helikopter de saat 06.30 itibarıyla yangın bölgesine sevk edildi.
Suriye'de bir kişinin ölümü ve 25 köyün tahliye edilmesine neden olan yangının dün saat 09.45 sularında kontrol altına alındığı açıklandı. Hatay Valisi Abdülkadir Sarı, çalışmaları yerinde izledi.
(Radikal, dha)