Suriye'yle madalyonun diğer yüzü: Güllük gülistanlık değil

Türkiye ile Suriye arasında bahar havası yaşanmasına karşın iki ülke ilişkilerinin 'mükemmel' olduğunu söylemek için henüz erken.TARIK IŞIK

Suriye’nin ülkeye giren Türk TIR’larından 500-600 dolar olmaya devam etmesi, sınır taşlarının yerinin yeniden belirlenmesinde isteksiz davranması gibi sorunların yanı sıra Suriye Hatay’ı bazı haritalarda hâlâ kendi toprağı gibi gösteriyor.
Suriye’nin, Öcalan’ı sınır dışı ederek Türkiye ile yakınlaşmaya başlaması, geçtiğimiz günlerde iki ülke arasında vize uygulamasının kaldırılmasıyla pekiştirildi. Ancak hükümet kaynaklarına göre Türkiye ile Suriye arasında sorunlar bitmiş değil.

Sınır taşları ortada kaldı
* Suriye, Türk TIR’larından aldığı 500-600 dolar gibi astronomik geçiş ücretini dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’in bu ülkeye yaptığı ziyaretin ardından kaldırdığını bildirdi. Ancak bu kararı, Türkiye’nin Suriye plakalı araçlardan ülkeye girişinde 16 TL, çıkışta ise 25 TL almasını gerekçe göstererek uygulamaya koymadı.
* Zamanla Suriye ile Türkiye arasındaki sınır taşlarının önemli bir bölümü yerlerinden kaydı veya tahrip oldu. Suriye tarafı, sınırın yeniden işaretlenmesine ilke olarak karşı olmadığını ancak çalışmalara Ürdün ve Lübnan sınırının işaretlenmesinin ardından başlanabileceğini ifade ederek görüşmelerden kaçınıyor. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 16-19 Ekim 2007’de Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, bu konuda gizli görüşmeler yapılabileceğini ifade etti. Ancak Türkiye’nin girişimlerine rağmen Suriye toplantı için tarih belirleme önerisine olumlu yanıt vermedi.
* Suriye’nin Hatay’ı, bazı haritalarında toprakları içinde göstermesi uygulaması devam ediyor. Ancak Suriye’nin son dönemde bu konunun ikili işbirliği önünde engel teşkil etmemesini hedefleyen bir tutuma yöneldiği gözleniyor. Bununla birlikte iç politika tartışmaları nedeniyle Hatay’ın Türkiye toprağı olduğunu açıkça dile getirmekten kaçınıyor.
* Suriye ile Türkiye arasında deniz yan sınırının tespit edilmesi amacıyla görüşmelere başlanması amaçlanmakla birlikte, Suriye tarafı bu konuda henüz adım atmadı. Suriye’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına yönelik girişimlerinden ve Türkiye ile deniz yan sınırının belirlenmesine ilişkin görüşmelerden kaçınmasının temel nedeninin Hatay konusundaki yaklaşımı olduğu değerlendiriliyor.