Sürmeneli çiftçi ayıları evlat edindi

Sürmene ilçesi Çamburnu beldesine bağlı Kutlular Köyü'nde yaşayan çiftçi Mehmet Yılmaz, 20 gün önce ormanlık alanda bulduğu ayı yavrularına çocuğu gibi bakıyor.

TRABZON - Sürmene ilçesi Çamburnu beldesine bağlı Kutlular Köyü'nde yaşayan çiftçi Mehmet Yılmaz, 20 gün önce ormanlık alanda bulduğu ayı yavrularına çocuğu gibi bakıyor. Lucy ve Rambo'yu 'evlerinden' uzaklaştırmaya kıyamayan Yılmaz, bu yüzden orman kenarına kulübe de yapmış.
Yılmaz, köyden ormana giderken çıkardıkları tuhaf sesler sayesinde fark ettiği ayı yavruları buluşunu ve onlara kurduğu yakınlığı şöyle anlattı:
"Yakınlarda anneleri olabileceği endişesiyle uzun süre uzaktan gözledim. Annelerinin olmadığını anlayınca yaklaştım. Uzun süredir aç kaldıklarını anladım. Anneleri ölmüş olabilir diye önce yavruları köye götürdüm. Sonra doğal ortamlarından uzaklaştırmamak için köyün dışında ormanlık alanda bir kulübe yaptım. Onları süte bal karıştırıp biberonla besliyorum. Oldukça fazla süt tüketiyorlar. 20 günde bayağı büyüdüler. Benim dört çocuğum var, bu ayı yavrularını da çocuğum gibi görüyorum. Onlar da bu sevginin farkında... Nereye gitsem peşimden geliyorlar. Birbirlerini kıskanıyorlar. Lucy, Rambo'ya oranla daha kıskanç. Rambo'yu sevince beni rahat bırakmıyor, tırmalamaya, ısırmaya çalışıyor."
Bir kurt da büyütmüş
Daha önce de bir kurt yavrusunu büyütüp doğal ortama bıraktığını anlatan Mehmet Yılmaz, ayı yavrularını ormanlık alanda beslemeye özen gösteriyor, biraz büyüdükten sonra onları yeniden ormana bırakacağını söylüyor.
Trabzon Milli Parklar Av Yaban Hayatı Koruma Şefi Nihat Ay, Yılmaz'ın durumu kendilerine bildirdiğini, Trabzon Milli Parklar Av Yaban Hayatı koruma ekibiyle birkaç kez köye giderek yavruları kontrol ettiklerini, yavruları sağlıklı bulduklarını belirtti: "Onları doğal ortamlarından uzaklaştırmayacak şekilde besliyor. Biraz büyüdükten sonra ayı yavrularını ormanın derinliklerine götürerek doğal ortamlarına bırakacağız.


    http://www.radikal.com.tr/8479578479570

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.