@ismailsaymaz

Suruç belediye başkanı ve oğlunun infazında sanık bütün ifadelerini reddetti

Suruç belediye başkanı ve oğlunun infazında sanık bütün ifadelerini reddetti
Suruç belediye başkanı ve oğlunun infazında sanık bütün ifadelerini reddetti
Eski Suruç Belediye Başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sinan Tekinalp'in öldürülmesine ilişkin bir yıldır beklenen MOBESE kamerası kayıtlarıyla ilgili ilçe emniyet müdürlüğünden beklenen yanıt, bir yıl sonra dosyaya girdi. Yazıda, söz konusu MOBESE direğinin geçen yıl 6-8 Ekim'deki Kobani gösterileri sırasında tahrip edildiği ve bu nedenle elde görüntü bulunmadığı öne sürüldü. Bu arada iki duruşmadır savunma yapmayan sanık, Mehmet Dal ilk kez ifade verdi. Dal, geçmişte verdiği ifadelerini inkar ederek, Emniyet'te baskı gördüğünü ileri sürdü.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL -  Eski Suruç Belediye Başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sinan Tekinalp, geçen yıl 19 Ekim’de Aligör mevkisine yakın bir noktada uğradıkları silahlı saldırı sonucu araçlarında öldürülmüştü.

Davaya bakan mahkeme ise 1 yıldır MOBESE görüntülerini bekliyordu. Suruç Emniyet Müdürlüğü’nün Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda, kendilerine bağlı Onbirnisan Beldesi’nde bulunan MOBESE direğinin 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olayları sırasında 8 Ekim’de yıkıldığı ve cinayet tarihinde bu sistemin çalışmadığı belirtildi.

SANIK İLK KEZ SAVUNMA YAPTI

Sanık Mehmet Dal ise geçen 25 Kasım'daki üçüncü duruşmada ilk kez savunma yaptı. Dal, ağabeyi Sabri’nin ilk saldırıdan önce kendisine gelerek arabasını istediğini anlattı. Arabayı tamirciden alarak ağabeyi Sabri’ye verdiğini kaydeden Dal, “Nereye ve kiminle gittiğini bilmiyorum. Arabayı bir hafta sonra teslim etti. Teslim ederken nereye gittiğini söylemedi” dedi. Bir ay sonra Emniyet’ten arandığını ve ifade için çağrıldığını belirten Dal, “Bana arabamın bir olaya karıştığını söylediler. Bu olaydan haberimin olmadığını söyledim” diye konuştu. Dal, ikinci saldırıdan önce arabayı Sabri’ye vermediğini de iddia etti. İlk saldırıda ağabeyi ve ağabeyinin arkadaşı Mehmet Emin Elçi’nin Salih Tekinalp’e ateş ettiği yönünde verdiği ifadeyi reddeden Dal, polis baskısıyla böyle konuştuğunu ileri sürdü. Tekinalp’in partisini değiştirdiği için PKK tarafından infaz edildiği şeklindeki ifadesini de yalanladı.

Tekinalp ailesinin avukatları ise, Dal’ın yalan söylediğini savundu. Dal’ın tutukluluk halinini devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 8 Şubat 2016’ya bıraktı.   

DİLEKÇEDEN 34 GÜN SONRA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Eski Suruç Belediye Başkanı Salih Tekinalp ve oğlu Sinan Tekinalp, geçen yıl 19 Ekim’de Aligör mevkisine yakın bir noktada silahlı saldırı sonucunda araçlarında öldürülmüştü. Yarış atı sahibi de olan Salih Tekinalp’a yönelik ilk silahlı saldırı, 18 Haziran 2014’te yapılmıştı. Tekinalp, saldırıdan yaralı kurtulmuştu. Tekinalp, savcılıkta alınan ifadesinde, saldırıdan iki üç gün önce kendisini Gaziantep’ten, ‘Diyarbakırlı Reşit’ diye tanıtan bir kişinin aradığını ve “Yarış atı bulabilir misin?” dediğini anlatmıştı. Bunun üzerine Reşit ve yanındaki bir kişiyle Aligör’de buluşup yemek yediklerini ve kendisine ait Karadut Köyü’ndeki at çiftliğine gittiklerini söylemişti. Çiftlikte gezerken, bu iki kişiden birinin başına sert bir cisimle vurması üzerine yere düştüğünü anlatan Tekinalp, “Ben yere düştükten sonra 40-45 yaşında olan şahıs üzerime bir el ateş etti. Yerden toprak alarak yüzüne attım ve eve koşmaya başladım. Eve girdim, av tüfeğimi alıp çıktığımda kimse yoktu” demişti.

Tekinalp, iki saldırgandan birinin, “40-45 yaşlarında, 1.70 boylarında, esmer, Kürtçe şiveli” diğerinin de “30 yaşlarında, 1.60 boylarında” olduğunu söylemişti. Saldırıya anlam veremediğini kaydeden Tekinalp, “Kimseyle bir sorunum, alacak verecek meselem ve husumetim yoktur.  Neden olduğunu bilmiyorum” demişti.

'ARACIM TAMİRDEYDİ'

Salih Tekinalp’ın avukat oğlu Fikret Tekinalp, saldırıdan sonra savcılığa dilekçe sunarak, kullanılan aracın Mehmet Dal’a ait olduğunu vurgulamıştı. Dal, 24 Temmuz 2014’te ifadeye çağrılmıştı. Dal, ifadesinde, 18 Haziran’da Suruç‘a gitmediğini, aracının 13 Haziran-24 Haziran tarihleri arasında tamirde olduğunu söylemiş ve serbest bırakılmıştı.

Baba Tekinalp dilekçeden 34 gün sonra, 19 Ekim 2014’te oğlu Sinan’la seyir halindeyken, Aligör mevkisine yakın noktada silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştü. Savcılık aylar önce serbest bıraktığı Mehmet Dal’ı gözaltına almıştı. Dal, Tekinalp’e yönelik iki saldırının PKK ’da faaliyet gösterdiğini söylediği ağabeyi Sabri Dal ve arkadaşı Mehmet Emin Elçi tarafından gerçekleştirildiğini öne sürmüştü. Talimatın Irak’ın Kürdistan bölgesinde bulunan Nimet Aşut, Esat Malkuç ve Siphan Esim’den geldiğini savunmuştu. Dal, Tekinalp’ın AKP için çalıştığı gerekçesiyle vurulduğunu iddia etmiş bu ifadesinden sonra tutuklanmıştı.

Ne var ki savcılık Dal dışındaki hiçbir sanığa ulaşamadı. Ancak Dal’ın suçladığı Elçi’nin telefonunun takip edildiği, en az 25 Kasım 2014’e kadar Türkiye ’de olduğu, yaptığı görüşmelerinde, cinayetten habersiz olduğu yönünde konuştuğu görüldü. Ancak Elçi’nin bu tarihten sonra Irak’a gitmiş olabileceği düşünülüyor.

Tekinalp’ın oğlu Cihan Tekinalp ise babası ve ağabeyinin PKK tarafından öldürüldüğü iddiasına inanmadıklarını, örgütün bu saldırıyı üstlenmediğini söylüyor.