Suruç katliamına her yerde tepki

Suruç katliamına her yerde tepki
Suruç katliamına her yerde tepki
Suruç katliamını protesto etmek için dün Türkiye'nin her yerinde eylemler düzenlendi. İstanbul, Mersin, Aydın gibi pek çok şehirde eylemlere polis müdahalesi oldu.

RADİKAL - Suruç katliamını protesto için dün gece farklı şehirlerde eylemler düzenlendi. Yer yer sertleşen tepkilerin de yaşandığı eylemlere müdahale eden polis biber gazı ve tazyikli su kullandı. İşte dün gece il il yaşananlar:

İSTANBUL 'DA ÜÇ NOKTADA 

Başakşehir, Güvercintepe Mahallesi'nde saldırıyı protesto etmek için akşam saatlerinde toplanan bir grup ara sokaklarda lastik yakıp çöp konteynerlerini devirerek yolu kapattı. Yol üzerinde bulunan bir MOBESE cihazına ve otobüs duraklarına da zarar veren eylemcilere polis biber gazıyla müdahale etti. Eylemciler ara sokaklara girerek kayıplara karışırken zıhlı araçlarla polis, sokak girişlerinde güvenlik tedbiri aldı. 

Aynı saatlerde Beyoğlu Dolapdere Caddesi'nde de Suruç'taki bombalı saldırıyı protesto etmek için toplanan bir grup cadde üzerindeki bir benzin istasyonunu taşlayıp çöp konteynerlarını devirerek caddeyi trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis, gruba biber gazıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından grup ara sokaklara dağılırken, polisler yol üzerindeki çöp konteynerlarını kaldırdı. Ara sokaklarda tekrar toplanan göstericilere polis ikinci kez müdahale etti. Müdahale sonucunda grup dağıldı. Polisin bölgede bekleyişi sırasında hurda toplayarak geçimini sağlayan baba ve oğlu yerde bulunan biber gazı kapsüllerini toplayarak el arabasına koyarak bölgeden uzaklaştı. Polisin tedbir amaçlı bekleyişi sürüyor.

Kadıköy'de ise yaklaşık 500 kişilik bir grup, saat 20.00'da Boğa Meydanı'nda toplandı. Çevik kuvvet polisleri de çevrede geniş güvenlik önlemi alarak grubu bir süre uzaktan izledi. Ellerinde siyah bayrak, pankartlar ve saldırıda ölenlerden bazılarının fotoğraflarını taşıyan eylemciler, burada yaklaşık yarım saat slogan attı. Bu sırada polis göstericilere basın açıklamasını yaparak dağılın uyarısında bulundu. Uyarılar üzerine gruptakiler polise havai fişek attı. Çevik kuvvet ekipleri de biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu. Müdahale sırasında grup üyeleri ara sokaklara kaçarak dağıldı. Ara sokaklarda 11 kişi gözaltına alındı.  


MERSİN'DE 2'Sİ POLİS 3 YARALI
 

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde Suruç'taki bombalı saldırı protesto edildi. Protestolar sırasında ara sokaklardan pompalı tüfekle açıldığı iddia edilen ateş sonucu 2'si polis, 3 kişi yaralandı.

VİRANŞEHİR 

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde düzenlenen eylemde Karacadağ Caddesi'nde toplanan 100 kişilik kalabalık, çöp konteynerlerini yola devirip barikat kurarak lastik yaktı. Polis eylemi, biber gazı ve basınçlı suyla dağıttı. 


AĞRI'DA 4 YARALI, 4 GÖZALTI  

HDP ve DBP İl Başkanlığı önünde başlayan ve Dörtyol Kavşağı'na kadar devam eden yürüyüşe HDP Ağrı milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir, Berdan Öztürk, Mehmet Emin İlhan ile çok sayıda kişi katıldı. Grup, yürüyüş sonrası önce Dörtyol Kavşağı'nda basın açıklaması, ardından da oturma eylemi yaptı. DBP İl Başkanı Necmettin Efe basın açıklamasının bittiğini ve grubun sessiz bir şekilde dağılması yönünde anons yaptı. Efe’nin anons yaptığı sırada grupta bulunan birkaç kişi ile polis arasında sözlü atışmalar yaşandı. Bu sırada grupta bulunan bazı kişiler de yürüyüş yapmaya başladı. Cumhuriyet Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçen grup ile polis arasında gerginlik yaşandı. Biber gazı ve tazyikli su kullanılan müdahalede 4 polis çeşitli yerlerinden hafif şekilde yaralanırken, 4 kişi de gözaltına alındı.

AYDIN

Emek Dayanışma ve Barış Platformu tarafından yapılan basın açıklamasının ardından Ovaeymir Mahallesi'nde toplanan bir grup, Suruç'taki bombalı saldırıyı protesto etti. Grup, bölgede önlem alan polis ekiplerine taş, şişe ve havai fişek attı. Polis, gruba müdahale etmedi. Yaklaşık 3 saat süren eylemin ardından grup dağıldı.


BOLU
 

Bolu Emek ve Demokrasi Güçleri, Suruç'ta 32 kişinin yaşamını kaybettiği intihar saldırısını  protesto etti. İzzet Baysal Caddesi üzerinde bulunan İzzet Baysal anıtının önünde toplanan yaklaşık 100 kişi meşalelerle Kent Meydanı'na doğru yürürken, "Katil IŞİD ve destekçileri hesap verecek" yazılı pankartı taşıyarak, "Katiller bulunsun, hesap sorulsun", "Katiller halka hesap verecek" sloganları attılar. Bu sırada BBP Bolu İl Başkanı Mahmut Alan, caddede bulunan bir pasajın içerisinden çıkarak, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" diye bağırırken, sivil polis memurları tarafından apar topar pasajın içerisine alındı.

KESK dönem sözcüsü Erkan Korkmaz yaptığı konuşmada Suruç'ta yaşanan bombalı saldırıyı kınayarak, "Eğer bir ülkede son derece barışçıl ve insani amaçla Suruç'ta bir araya gelen üniversite öğrencilerinin üzerine bomba atılıyor. Bu ülkenin siyasal, toplumsal hayatında köklü değişikliklerin zamanı geçiyor demektir" dedi. (DHA)