@idrisemen

Suruç katliamında 'Adıyamanlı genç' iddiası

Suruç katliamında 'Adıyamanlı genç' iddiası
Suruç katliamında 'Adıyamanlı genç' iddiası

Fotoğraf: Dicle Haber Ajansı (DİHA)

Suruç'ta patlamanın meydana geldiği yerde kimliği bulunan Ş.A.A'nın annesi Radikal'e konuştu. Anne, iki oğlunun 6 ay önce yurtdışına gittiklerini, Ş.A.A'nın 10 gün önce dönüp tekrar ortadan kaybolduğunu söylüyor.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, 32 kişinin can verdiği ve Türkiye ’yi yasa boğan bombalı saldırının faili henüz açıklığa kavuşturulmadı. İlk andan itibaren IŞİD bağlantılı bir intihar saldırısının üzerinde duruluyor ama bu konuda da kesin bilgilere ulaşılmış değil.

Suruç’u ziyaret eden Başbakan Davutoğlu’nun, “Saldırganın kimliği ve bağlantısı konusunda ciddi mesafe alındı. Bir şüpheli tespit edilmiş durumda, yurtiçi ve yurtdışı bütün bağlantıları çıkarılıyor, şu an özellikle DEAŞ bağlantısı ve canlı bomba ihtimali yoğunluk kazanmış durumda” sözleri de ilk tahminlerle uyumlu görünüyor.

Bugün ortaya çıkan bir başka iddianın izi de hayli ilginç noktalara varıyor. Suruç’ta patlamanın meydana geldiği Amara Kültür Merkezi’nde bulunan Ş.A.A isimli 20 yaşındaki gence ait nüfus cüzdanı gözleri bu ismin üzerine çevirdi. Ş.A.A'nın daha önce de IŞİD bağlantılı bazı saldırıların failleriyle gündeme gelen Adıyaman nüfusuna kayıtlı olması şüpheleri artırıyor.

“Parçalanmış bir ceset üzerinde” bulunduğu iddia edilen kimlikte adı bulunan 1995 doğumlu Ş.A.A'nın annesi S.A, paylaşılan kimlikteki bilgilerin oğluna ait olduğunu doğruluyor.

Anne S.A. 25 yaşındaki büyük oğlu Yunus Emre ile 20 yaşındaki küçük oğlu Ş.A.A'nın bundan yaklaşık 6 önce “yurtdışına” gittiklerini ve her ikisinin de yurtdışında ne yaptıklarını söylemediklerini aktarıyor. Ramazan ayından önce telefonla konuştuğu Ş.A.A'nın 10 gün önce buralarda” olduğunu söyleyen anne S.A, bugün polislerin de iki kardeşi sorduğunu, onlara da aynı bilgileri verdiğini belirtiyor.

Telefonla sorularımızı yanıtlayan S.A, çocukların babası Zeynal Abidin Alagöz’den 2003 yılında boşanmış. Abdurrahman’ın yurtdışına gitmeden önce yine abisi Yunus’la birlikte boya işinde çalıştıklarını söylüyor: “Evimizi iki kardeş geçindiriyordu. Önce Abdurrahman dışarı gitti, sonra abisi Yunus…”

Peki bir iş mi bulmuşlar, çalışmaya mı gitmişler?

“Ne iş yaptıklarını bilmiyorum, hiç söylemediler” diyor anne S.A, “Sadece ‘iyiyiz, merak etmeyin’ diyorlardı. Ş.AA'yla Ramazan’dan önce tekrar görüştük. 10 gün önce de buralardaydı ve tekrar ortadan kayboldu. Şu an nerede bilmiyorum.”

Konuşulan korkunç ihtimalden haberi var annenin, “IŞİD’e, cihada gidip gitmediklerini bilmiyorum. İkisi de çok iyi çocuklardır. Kimseye zarar vermezler” diyor.

Adıyaman'ın IŞİD'le imtihanı: Evli, çocuklu ve ölü!

Adıyaman - Suriye cihat hattı

Diyarbakır saldırısının arka planı: Alevi, Kürt zanlı IŞİD'e  böyle katılmış

Diyarbakır bombacısının annesi: Keşke o insanlar yerine oğlum ölseydi!
 

Diyarbakır bombasının faili: İmamın arkasında namaz kılmam

Ezgi Başaran yazdı. "Diyarbakır saldırısının ardındaki korkunç gerçek"

Ezgi Başaran yazdı. "Diyarbakır bombasıyla ilgili aşırı ilginç tesadüf"

Ezgi Başaran yazdı. "Bir Alevi genci IŞİD teröristi yapan nedir?"