Suruç protestosuna polis müdahalesi

Suruç protestosuna polis müdahalesi
Suruç protestosuna polis müdahalesi
Suruç'ta 31 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyı protesto eden kalabalığa polis müdahale etti.

Polis, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde gerçekleşen ve 31 kişinin hayatını kaybettiği katliamı protesto etmek için gerçekleştirilen eyleme müdahale etti.

Taksim Galatasaray Lisesi önünde Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde yaşanan saldırıyı protesto eden gruba polis tazyikli su ile müdahale etti. 

Polis müdahalesine grupta bulunan bazı kişilerin havai fişekle karşılık verdiği görüldü. Grup daha sonra ara sokaklara dağıldı.

Müdahale basın açıklamasının ardından gerçekleşti. İSTANBUL KARIŞTI, SARIYER'DE İKİ POLİS YARALANDI

Küçükçekmece'de Kanarya, Sultangazi'de Gazi, Beyoğlu'nda Dolapdere ve Sarıyer'de Fatih Sultan Mehmet mahalleleri ile Eyüp'te Alibeyköy'de toplanan bazı gruplar, Suruç'taki terör saldırısını protesto bahanesiyle izinsiz gösteri düzenledi.

Söz konusu yerlerdeki izinsiz gösterilere müdahale eden polis, gruplardan bazı kişileri gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin üzerinde, çok sayıda havai fişek ve molotofkokteyli ele geçirildi.

Ayrıca, Gazi Mahallesi'nde düzenlenen izinsiz gösteri sırasında, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce ateş edilmesi nedeniyle, bölgedeki polis araçlarına mermi isabet etti. Araçlardaki polis ekiplerinde herhangi bir yaralanma olmadığı belirtildi.

Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'ndeki izinsiz gösteri sırasında da av tüfeğiyle ateş edilmesi sonucu, vücutlarına saçma isabet eden iki polis, hafif şekilde yaralandı. Yaralanan polisler, ayakta tedavi edildi.

Alibeyköy'de ise 47L ve 47E hattında sefer yapan iki otobüs, Cengiz Topel Caddesi üzerinde, izinsiz gösteri yapan silahlı bazı kişiler tarafından durduruldu. 47L hattındaki otobüsün şoförü S.S'yi araçtan indirerek, otobüsü yol ortasına çeken gruptakiler caddeyi trafiğe kapattı. Şoför S.S. kendisini silah tehdidiyle bir süre alıkoyan gruptakilerin elinden kaçarak kurtuldu. 

BATMAN, MARDİN'DE OLAYLAR

Batman'da Bağlar Mahallesi'nde Abdulkadir Geylani Caddesi'ni çöp konteyneri ve kaldırım taşlarıyla trafiğe kapatmak isteyen grup olay yerine gelen polis ekiplerine taş ve havai fişekle saldırdı. Güvenlik güçleri gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı. Toplumsal OIaylara Müdahale Aracı, göstericilerin kapattığı yolu trafiğe açtı.

Mardin'in Midyat İlçesi'nde de HDP Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Cumhuriyet Bulvarı'ndaki partisinin ilçe başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından dağılan gruptan bazı kişiler, yola molotofkokteyli ve ses bombası attı. Çevrede güvenlik önlemi alan polislerin havaya uyarı ateşi açması sonucu grup dağıldı. Olaylar esnasında çok sayıda el yapımı patlayıcı, havai fişek ve molotofkokteyli ele geçirildi, 1 şüpheli gözaltına alındı.

Siirt'te Alan, Barış ve Afetevler mahallesinde izinsiz gösteri yapan gruplar yolu trafiğe kapatmak istedi. Polis ekiplerine taşla saldıran göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. Yaşanan arbedede polis memuru Ahmet Koç (27) göstericilerin attığı taşın başına isabet etmesi sonucu yaralandı. Yaralı polis memuru Siirt Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Gözaltına alınan 10 şüpheliden 3'ü emniyetteki ifade işlemleri sonrası serbest bırakıldı. 

UZMAN ÇAVUŞUN ARACI YAKILDI

Şırnak'ta İsmetpaşa Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'nde izinsiz gösteri yapan yüzleri kapalı bir grup yolu trafiğe kapattı. Yoldan geçen bir uzman çavuş, izinsiz gösterileri fark ederek bölgeden uzaklaşmak istedi. Aracıyla bölgeden ayrılamayan uzman çavuş, otomobilini bırakarak uzaklaştı. Göstericiler, otomobili molotofkokteyli atarak ateşe verdi. İtfaiye ekibi yanan otomobili söndürdü, araç kullanılamaz hale geldi.

Polis ekiplerinin müdahalesiyle gruptakiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

BURSA'DAN DİYARBAKIR'A PROTESTO YÜRÜYÜŞLERİ

Suruç'ta meydana gelen terör saldırısının ardından, Türkiye'nin dört bir yanında düzenlenen gösterilerle terör eylemi protesto edildi. Ankara Kızılay Mithatpaşa Caddesi'nde bir araya gelen ve aralarında HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş'ın da bulunduğu yüzlerce kişi 'Direnen halklar kazanacak' pankartı açarak AK Parti İl Başkanlığı'na doğru yürüyüşe geçti. Parti binası yakınına gelen ve saldırıyı protesto eden  grup burada basın açıklaması yaptı. 
Açıklamanın ardından söz alan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, "Devrimciler ölür, devrim yaşar, yaşasın sosyalizm, yaşasın halkların kardeşliği" dedi. Önder'in ardından konuşan CHP Ankara Milletvekili Emir ise, "İnsanım diyen herkesin kayıtsız kalamayacağı, gerçekten vahşice işlenmiş bir cinayet serisiyle karşı karşıyayız. Anadolu toprakları giderek artan terör saldırıları ve toplu katliamlara alan olmaya devam ediyor. Bugün herkes terörü lanetliyor" dedi.

DİYARBAKIR'DA BİNLER YÜRÜDÜ

HDP ve DBP binaları önünde toplanan binlerce kişi, Suruç'taki bombalı saldırıyı protesto etmek üzere Koşuyolu Parkı'na yürüdü. Saat 18.00'da başlayan yürüyüşe, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, İmam Taşçıer, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, DBP İl Başkanı Ali Şimşek ve HDP Diyarbakır İl Başkanı Ömer Önen ile birlikte binlerce kişi yürüyüşe başladı.

Sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan yürüyüş sonrası ve yapılan konuşmaların ardından kalabalık grup olaysız şekilde dağıldı.

Bu arada Elazığ ve Batman'da da HDP ve DBP il teşkilatları ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri, Suruç'taki bombalı saldırıyı protesto yürüyüş ve basın açıklamaları yaptı.

SİİRT'TE GAZ BOMBASI VE TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE

Siirt'te Suruç saldırısını protesto gösterisinde olaylar çıktı. Ak Parti İl binasına yürümek isteyen HDP'lilere polis, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Olaylarda gözaltına alınan Siirt Belediyesi Eş Başkanı Belkis Epözdemir daha sonra serbest bırakıldı.

BURSA'DA 4 GÖZALTI

Şehreküstü Meydanı'nda toplanan Bursa Savaş Karşıtı Platformu, HDP Bursa İl Başkanlığı ve CHP Bursa İl Başkanlığı üyeleri, basın açıklaması yapmak istedi. Bu sırda yoldan geçen bir vatandaşın gruba tepki göstermesi sonucu gerginlik çıktı. Polisin araya girmesiyle ortam sakinleşirken, grup açıklamanın ardından kent meydanına doğru yürümeye başladı. Bu sırada görüntü çekmeye çalışan bir vatandaşa gruptakiler tepki gösterdi. Grubun üzerine yürüdüğünü gören vatandaş, yakında bulunan Bursa Emniyet Müdürlüğü binasına doğru kaçtı. Vatandaşın binaya girdiğini gören bazı grup üyeleri, arkasından girmeye çalıştı. Ardından polis ve grup üyeleri arasında yaşanan arbedede 4 kişi gözaltına alındı.