Suruç'ta yaralanan genç tutuklandı

Suruç'ta yaralanan genç tutuklandı
Suruç'ta yaralanan genç tutuklandı
Suruç'ta 32 kişinin yaşamını yitirdiği IŞİD katliamından yaralı kurtulan Metin Keleş (19) isimli gencin yaraları iyileşmeden cezaevine konduğu bildirildi.

RADİKAL - Suruç katliamında yaralanan ve vücuduna saplanan bilye parçalarının hâlâ içinde olduğu belirtilen Metin Keleş, "bir ifadede adı geçtiği için" cuma günü çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Keleş’in yaralarının iyileşmediğini anlatan ailesi, çocuklarının sağlığından endişeli.  

Evrensel gazetesinden Volkan Pekal'ın haberine göre, son günlerdeki operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan bir başka gencin ifadesine dayanarak evine baskın yapılıp gözaltına alınan Metin Keleş, Suruç saldırısında şarapnel parçalarının baldırına gelmesi sonucu yaralanmıştı. Bilye parçaları kuyruk sokumuna kadar giren Metin ameliyatla bilyelerin çıkarılması için ilaç tedavisinin bitmesini bekliyordu. Suruç’ta yaşadıklarından ruhsal olarak da etkilenen Metin, psikolojik tedavi de görmeye başlamıştı.

HELİKOPTERLİ OPERASYON

Bu durumda tedavisi devam eden Keleş'in evine 7 Ağustos  sabaha karşı 3.30 civarında düzenlenen helikopter destekli operasyonda oğlunun kafasına silah dayanıp “kalk kalk” diye bağırarak uyandırıldığını ifade eden anne Hamdiye Keleş, oğlunun yaralı olduğu halde ellerine plastik kelepçe takılarak gözaltına alındığını anlattı. 5 özel harekat polisinin helikopter desteği ile damdan, 5’inin de avlu kapısını kırarak geldiği belirtti. Sıcakta uygun olmadıklarından giyinmek için müsaade istediklerini anlatan anne Keleş, polisler "kapıyı kırmakla tehdit ettiği için" açmak zorunda kaldıklarını, eli silahlı polisleri görünce kızları ve kendisinin çok korktuğunu anlattı. Keleş, “Oğlumun üstünü giymesine bile izin vermediler. Ablası yardım etti. Korkudan kaç bardak su içti!” dedi.

YALNIZCA BİR İFADE SUÇ DELİLİ OLDU

Arkadaşlarının parçalanmış cesetlerini taşımak zorunda kalan kardeşinin Suruç’tan geldikten sonra ruhsal sıkıntılar yaşamaya başladığını anlatan ağabey Lokman Keleş, kardeşinin vücudunda hâlâ şarapnel ve bilye parçaları bulunduğunu belirterek kardeşinin sağlığından endişe ettiklerini söyledi. Kardeşinin suç işlediğine dair herhangi bir delil olmadığını dile getiren Keleş, “Yalnızca üstüne verilmiş bir ifade var. İfadeyi veren kişinin ailesi oğullarının işkence altında ifade verdiğini söyledi. İşkence altında Metin üzerine ifade vermiş olabilir” dedi.

Yetkililere seslenen Keleş, “Yıllardır bize vatan vatan diyorlar. Bu vatan bizim de vatanımız. Sadece onların değil. Bizim de haklarımız var. Barbarlığa gerek yok. Gençlerimize bir şekilde sahip çıkalım. Gençler kolay yetişmiyor” dedi. Gözaltıların protestoların önüne geçilmek için yapıldığını dile getiren Keleş, "Protesto etmek her insanın en doğal hakkıdır. Kimse bunu elimizden alamaz” dedi.