Suruç'ta yaralı kurtulan Sinem Kılıç, annesi ve abisinin tabutuna omuz verdi

Suruç'ta yaralı kurtulan Sinem Kılıç, annesi ve abisinin tabutuna omuz verdi
Suruç'ta yaralı kurtulan Sinem Kılıç, annesi ve abisinin tabutuna omuz verdi
Suruç'taki katliamdan yaralı kurtulan Sinem Kılıç, aynı saldırıda yaşamını yitiren annesi Ferdane Kılıç ile abisi Nartan Kılıç'ın tabutuna omuz verdi. Kafkas kökenliKılıç ailesinin yakınlarından Ünal Uluçay, "Bu işin Kürt'ü Türk'ü, Laz'ı, Çerkez'i yok. Bu topraklar hepimizin. Barış içerisinde yaşamak zorundayız" derken, saldırıda hayatını kaybeden CHP Maltepe Belediye Meclis Üyesi Yasemin Boyraz'ın annesi Nazegül Boyraz'ın cenazesi de İstanbul'a getirildi. Cenazeler alınırken, yürek burkan görüntüler yaşandı.

RADİKAL - Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde dün düzenlenen bombalı intihar saldırısında ölenlerin cenazeleri memleketlerine uğurlanıyor. Saldırıda hayatını kaybeden 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin Bursa milletvekili adayı olan Metin Kılıç’ın HDP Parti Meclisi üyesi olan eşi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç’ın cenazeleri de önce uçakla İstanbul ’a ardından toprağa verilmek üzere Bursa’ya götürüldü. Naaşları taşıyanlar arasında patlamada yaralanan ailenin kızı Sinem Kılıç da vardı.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’na destek vermek isteyen HDP Parti Meclisi üyesi Ferdane Kılıç, oğlu Nartan ve kızı Sinem Kılıç ile birlikte Suruç’a gitmişti. Dünkü saldırıda Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç hayatını kaybederken, Sinem Kılıç da yaralanmıştı.

Acı haber üzerine Bursa’dan Suruç’a hareket eden Metin Kılıç, saldırıdan yaralı olarak kurtulan kızı Sinem Kılıç, HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ve Bursa İl Başkanı Yüksel Akgün ile birlikte cenazeleri bugün teslim aldı.

HDP Bursa İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Bugün saat 16.00’da il binamız önünde buluşup konvoy oluşturup Topçular’a cenazelerimizi almaya gideceğiz. Saat 19.00’daki eylem iptal olmuştur. Bütün halklarımızı cenazelere sahip çıkmaya çağırıyoruz. PM üyemiz Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç’ı yarın saat 12.30’da il binamızın önünde yapacağımız törenin ardından sonsuzluğa uğurlayacağız. Bütün halklarımızı şehitlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz” denildi.

“BARIŞ İÇİNDE YAŞAMAK ZORUNDAYIZ”

Kılıç ailesinin yakınlarından Ünal Uluçay, “Bu işin Kürt’ü Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i yok. Bu topraklar hepimizin. Barış içerisinde yaşamak zorundayız. Bunu herkes böyle bilsin. Siyasiler de artık söylemlerini biraz daha yumuşatsın. Daha ılıman, daha barışçı çağrılar bekliyoruz”diye konuştu.

Uluçay, “Bayramın ikinci günü Suruç’a gitmeden öne Nartan’ın annesiyle de kendisiyle de telefonla görüştük. Çok mutlulardı. Nartan ve kız kardeşi ana vatanları Kafkasya’da öğrenci. Kafkasya’da üniversitede okuyorlardı” dedi.

Annelerin feryatları yürekleri dağladı


CENAZELER BURSA'YA GETİRİLDİ

HDP Parti Meclisi üyesi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç'ın cenazeleri akşam saatlerinde Bursa'ya getirildi. Yalova Topçular Feribot İskelesi'nden yaklaşık 70 araçlık konvoyla yola çıkan Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç'ın cenazeleri Bursa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü'ne getirildi.Yaklaşık 100 kişilik grup tarafından karşılanan cenazeler, cenaze arabasından indirilirken eşi ve oğlunu patlamada kaybeden Metin Kılıç gözyaşlarını tutamadı. Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç'ın cenazeleri morga konuldu. Ferdane Kılıç ve oğlu Nartan Kılıç'ın cenazeleri, yarın (22 Temmuz Çarşamba) HDP il Başkanlığı önünde yapılacak törenin ardından İkindi vakti Nilüfer ilçesi Edebali Camii'nde kılınacak namazın ardından Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verilecek.