Suruç'taki patlamaya İngiltere ve Fransa'dan kınama

Suruç'taki patlamaya İngiltere ve Fransa'dan kınama
Suruç'taki patlamaya İngiltere ve Fransa'dan kınama
Türkiye'yi sarsan Suruç'taki saldırı dünyada da büyük yankı buldu. İngiltere ve Fransa Dışişleri başsağlığı diledi, saldırıyı kınadı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun da saldırısını kınayarak hiçbir gerekçenin sivilleri hedef almayı meşru gösteremeyeceğini bildirdi.

RADİKAL- Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde meydana gelen patlamanın ardından dünyadan saldırıya tepki yağdı. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını kınadı. Hammond yaptığı açıklamada, "Suruç'ta çok sayıda masum insanın ölümüne neden olan korkunç saldırıyı kınıyorum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Ülkesinin her türlü terör eylemini en sert şekilde kınadığını belirten Hammond, "Birleşik Krallık, uluslararası ile yurt içi terörizmden kaynaklanan tehditle mücadelede Türk ortaklarıyla yakından çalışmaya devam edecektir" dedi.

Bu arada İngiliz yayın kurumu BBC ve Sky haber kanalı saldırıya haber bültenlerinde geniş yer verdi.       

FRANSA SALDIRIYI ŞİDDETLE KINADI

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suruç'taki terör saldırısını şiddetle kınadı. Fabius, yaptığı yazılı açıklamada, "Suruç'ta meydana gelen, çok sayıda insanın ölüme ve yaralanmasına yol açan intihar saldırısını şiddetle kınıyorum" ifadesini kullandı. Saldırıda ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Fabius, Türk halkı ve yetkilileri ile dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Fransız bakan, "Fransa, terörle mücadele işbirliğimizin bir kez daha önemini gösteren bu saldırı karşısında Türkiye 'nin yanındadır" mesajını iletti.

Bu arada, Fransa'nın önde gelen haber kanalları "BFM" ve "I TELE" bugünkü terör saldırısını ilk haber olarak dinleyicilerine duyurdu.

BM GENEL SEKRETERİ: MEŞRU GÖRÜLEMEZ 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısını kınayarak hiçbir gerekçenin sivilleri hedef almayı meşru gösteremeyeceğini bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ile Türk halkı ve hükümetine taziyelerini sunan Genel Sekreter Ban, saldırının faillerinin bir an önce yakalanarak yargı önüne çıkarılmasını umduğunu belirtti.

Ban, saldırıyı kınayarak "Hiçbir gerekçe ve sorun, sivilleri hedef almayı haklı gösteremez" ifadesini kullandı.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilerin sorusu üzerine, saldırıyı DAEŞ'in düzenlediğine yönelik duyumlar olduğunu ancak henüz bu iddiaların doğrulanmadığını söyledi.

(AA)