Sürücü cezayı yedi, trafik ekibine kim işlem yapacak?

Araçlarında fazla işçi taşıyan kamyon, minibüs, midibüslerin ardı ardına yaptığı trafik kazalarından sonra İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle denetimlerini sıklaştıran güvenlik güçleri...

SİVAS - Araçlarında fazla işçi taşıyan kamyon, minibüs, midibüslerin ardı ardına yaptığı trafik kazalarından sonra İçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle denetimlerini sıklaştıran güvenlik güçleri, Sivas'ın Hafik ilçesinde bir kamyonun kasasında 47 kişinin taşındığını belirledi. 47 işçiyi kamyon kasasında taşıyan sürücüye ceza verilince kuralların uygulandığını sananlar yanıldı. Çünkü 47 işçi 29 kişilik bir midibüse bindirildi.
Kantarda fark edildi
Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Denetim İstasyonu çalışanları, Mehmet Çakır yönetimindeki Şanlıurfa plakalı kamyonu taşıdığı yük miktarının yola zarar verip vermediğini kontrol etmek amacıyla kantara yöneltti. Görevliler, kamyonun kasasında insanlar bulunduğunu fark etti. Ordu'dan fındık bahçelerinden dönen Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi nüfusuna kayıtlı 20'si çocuk 47 kişi Sivas'ın Şarkışla İlçesi'ne pancar toplamaya gidiyordu. Bu şekilde yolculuk yapmalarının tehlikeli olduğunu söyleyen görevliler, aracı parka çekerek olayı jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri yaklaşık üç saat beklettikleri fındık işçilerininin kamyon kasasında yola devam etmesine izin vermedi.
Cezası 50 YTL
Trafik ekiplerinin de müdahalesiyle olay yerine midibüs çağrıldı. Ancak gelen midibüsün 29 kişilik olduğu görüldü. Buna rağmen 47 kişinin bu midibüse bindirilerek yollarına devam etmelerine izin verildi.
Kamyon sürücüsü Mehmet Çakır yapılan cezai işlemin ardından yoluna devam etti. Araçta fazla insan taşımanın cezasıysa 50 YTL.
Kamyon kasasında yolculuk yapanlardan Eyüp Ali, "Kamyon kasasında kaç kişi var sayısını bilmiyorum. Ne yapalım. Çalışmayalım mı? Otobüsle de gitsek bu şekilde yine tehlikeli. Ne yapabiliriz" dedi.