Sürücü kurslarının çoğu sınıfta kaldı

Sürücü kurslarının çoğu sınıfta kaldı
Sürücü kurslarının çoğu sınıfta kaldı
Türkiye'deki 3300 sürücü kursundan 1410'una direksiyon eğitiminde, 1057'sine teorik derslerde kurallara uymadıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı 'nın, özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarına yönelik denetimlerinde, yurt genelindeki 3 bin 298 kurstan bin 410'una direksiyon eğitiminde, bin 57'sine teorik derslerde kurallara uymadıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük de Antalya'da çat kapı denetime gittiği dört kurstan, ders saati olmasına rağmen ikisinin kapalı diğer ikisinde ise ders yapılmadığını tespit ederek soruşturma başlattı.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nce özel motorlu taşıt sürücü kurslarına yönelik denetimler sürüyor. Müfettişler ayda iki defa sürücü kurslarına habersiz giderek teorik ve direksiyon eğitimlerini denetliyor.

Sürücü kursları sayısı ve açılan soruşturma oranlarına göre, İstanbul ilk sırada yer aldı. 606 özel motorlu sürücü kursunun bulunduğu kentte, 567 kursa direksiyon eğitimini, 382'sine de teorik eğitimleri yeterince yapmadıkları için soruşturma açıldı.

Soruşturma geçiren kurumlar, Kanuna göre ilk hatalarında 15 gün ile 3 ay arasında geçici kapatma cezası alıyor. Aynı suçun tekrarlanması durumunda ise ceza sürekli kapatma oluyor.

ÇAT KAPI DENETİM

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, özel motorlu taşıt sürücü kurslarına yönelik denetimleri artırdıklarını belirtti.
“Denetimlere yeni düzenleme getirdik” diyen Küçük, bu konuda müfettişleri yönlendirdiklerini ve illerdeki eğitim denetmenlerinin de çoğunlukla denetim görevlerini çok iyi yaptıklarını bildirdi.

Denetimlerin iyi yapılmadığını düşündükleri illerdeki sorumluları uyardıklarını, zaman zaman da bizzat kendisinin veya yardımcılarının giderek denetlediklerini ifade etti.

Küçük, yaptığı bir denetimle ilgili şu bilgileri verdi:

“Geçen hafta bir programa katılmak üzere Antalya'ya gittim. Sistemden Antalya'daki sürücü kurslarının kendileri belirledikleri ders programlarını aldım. Buna göre ders gözüken bazı kurslara akşam saatinde denetime gittim. Bu kurslarda hiç eğitim olmadığını ve hatta hiçbir kursiyer bulunmadığı gibi dört sürücü kursundan ikisinin de kapalı olduğunu tespit ettim. Bunun üzerine bu kurslar hakkında soruşturma başlattık.” (aa)


  http://www.radikal.com.tr/112172711217272

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sürücü kursları - isinkilici

  Hiç kursa gitmeden ehliyet alan bir sürü insan olduğu efsanesi duymayan yoktur herhalde.Ki efsane değil buz gibi gerçektir.Çoktan yapılması gereken bir haberdi.

  Canavar yetistirme okulu - mhmtthr

  Turkiyedeki surucu okullari, Turkiyede trafik kazalarindan 10 binlerce insanin olumunden birinci dereceden sorumludur bence. Bir suru insan biliyorum hic ders almadan, sinavi kopyayla gecmisler. Ben 18 saat ders aldim. hoca hazir oldugumu soyledi. Sinavda inanin duz yolda, hicbir yere sapmadan ancak 1 km araba surdum. Tamam dediler ve ehliyeti aldim. Arkadan bir baska arabayla ogrencileri sinav arabasina aktariyorlardi. Her 1 km veya daha kisa mesafede bir diger ogrenci direksiyon basina geciyordu sinav icin. tabi 20 yasindaydim. birsey bilmiyordum. bir an once araba almak istiyordum. Bir hafta arayla araba aldim. Aldigim yeni arabamla eve varmadan kaza yaptim, olumden dondum. Butun kurslara cok kapsamli bir denetim lazim. Ve hic affetmeden kapatmalari lazim ve buyuk cezalar almalari lazim.