Sürücülere uyarı: Zincir çok önemli

Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit, bayram dönüşü için sürücüleri uyararak, araçlarında gerekli teçhizatı bulundurmalarını istedi.

ANKARA - Karayolları Genel Müdürü Dinçer Yiğit, bayram dönüşü için sürücüleri uyararak, araçlarında gerekli teçhizatı bulundurmalarını istedi. Dinçer, bugün ve yarın Akdeniz ile Karadeniz'in doğusunun yağmurlu, diğer tüm kesimlerin ise kar yağışlı olacağını söyledi. Bayramın son günü yurt genelinde yoğun kar yağışı olacağını
belirten Yiğit, sürücülerden dikkatli olmalarını istedi. Sürücülerin yola çıkmadan önce yol durumu hakkında Karayolları Danışma Birimi'nin 0 312 415 88 00 ve 0 312 425 47 12 No'lu telefonlarından ya da internet sitesi http://www.kgm.gov.tr adresinden bilgi alabileceklerini vurgulayan Yiğit, şu uyarılarda bulundu:
"Araçlarda zincir, takoz, çekme halatı gibi teçhizat bulundurulmalı ve gerekli yerlerde mutlaka kullanılmalı. Çünkü eksi yedi derecenin altındaki sıcaklıklarda tuzun eritme etkisi kalmadığından buzlanmaya karşı tek etkili tedbir zincir takmak. Kış şartlarında görüş ve fren mesafesinin azalması nedeniyle sürücüler hızlarını azaltmalı ve öndeki araç ile aralarındaki takip mesafesini normalin iki katına çıkarmalı. Yol kapanmalarında bulunan şeritte beklenerek özellikle karşı yönden gelen araçların şeridi işgal edilmemeli."