Sürücülerin kabusu, tünelle son buldu

Sürücülerin kabusu, tünelle son buldu
Sürücülerin kabusu, tünelle son buldu
Van-Bitlis karayolunda bulunan 2234 metre yükseklikteki Kuskunkıran Geçidi, yapımı 7 yıl süren tünelin faaliyete geçmesiyle sürücülerin kabusu olmaktan çıktı

VAN - Van-Bitlis karayolunda bulunan 2234 metre yükseklikteki Kuskunkıran Geçidi, yapımı 7 yıl süren tünelin faaliyete geçmesiyle sürücülerin kabusu olmaktan çıktı.

Van-Bitlis karayolunun 70 ve 90. kilometreleri arasındaki Kuskunkıran Geçidi'nde 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın katıldığı törenle başlatılan tünel yapım çalışması, bu yıl tamamlandı.

Zorlu doğa koşulları ve yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle yapımı 7 yıl süren 2300 metre uzunluğundaki tünel, ekim ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından ulaşıma açıldı.

Tünelin faaliyete geçmesiyle rahat nefes alan sürücüler, özellikle kış mevsiminde bir saatte geçtikleri yolu şimdi tüneli kullanarak 2 dakikada geçiyor.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ AKIN: TÜNELİN YAPILMASIYLA KORKULU RÜYA OLMAKTAN ÇIKTI

Şehirlerarası otobüslerde yaklaşık 40 yıldır şoförlük yapan Sadrettin Akın, Kuskunkıran Geçidi'nin Van'dan batı illerine giden sürücüler için özellikle kış mevsiminde adeta kabusa dönüştüğünü belirterek, “Özellikle büyük ve yüklü araçların zor şartlarda ulaşım sağladığı yol, tünelin yapılmasıyla korkulu rüya olmaktan çıktı” dedi.

Kuskunkıran Geçidi'nin kış aylarında bölgenin ulaşımı en zor yollarından biri olduğunu vurgulayan Akın, önceki yıllarda çok sayıda aracın fırtına ve tipi nedeniyle yollarda mahsur kaldığını söyledi.

Akın, onlarca trafik kazasının ve can kaybının yaşandığı bölgede, mahsur kalan araçlar nedeniyle insanların donma tehlikesi geçirdiğine dikkati çekerek, tünelin faaliyete geçmesiyle rahat bir nefes aldıklarını kaydetti.

Tünelin, zamandan ve yakıttan tasarruf edilmesi bakımından da önemli olduğuna değinen Akın, tünelin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

OTOBÜS ŞOFÖRÜ LAÇİN: GÜNLERCE YOLUN AÇILMASINI BEKLİYORDUK

Otobüs şoförü Menaf Laçin de kış mevsiminde zaman zaman Kuskunkıran'ın kendilerine geçit vermediğini ve günlerce yolun açılmasını beklediklerini bildirerek, şu anda rahat ve güvenli şekilde tüneli kullandıklarını dile getirdi.

Cemil Gülgeldi ise tünelin, ekonomik anlamda ve zamanı kullanma açısından kendilerine büyük fayda sağladığına işaret ederek, geçidin özellikle tır, kamyon ve otobüs şoförleri için çileye dönüştüğünü, ancak tünelin yapılmasıyla bu eziyetten kurtulduklarını söyledi.

Seyahat eden yolcuların da tek düşüncesinin Kuskunkıran Gülgeldi, “Ama şimdi ne bizde ne de yolcularda korku var. Tünelden rahat bir şekilde geçip yolumuza devam ediyoruz ve bu bize yaklaşık bir saat kazandırıyor. Tünelin biteceğine kimse inanmıyordu. Bizim için hayal olan tünel şimdi gerçek oldu” diye konuştu.(aa)