Sürücüsüz tren test sürüşünde

Öncüler Ulaşım Teknolojileri A.Ş'nin kurucularından elektronik yüksek mühendisi, Sabahattin Çelik, saatte 105 kilometre hız yapabilen makinistsiz metro ve banliyö treni üretti.

ANKARA - Öncüler Ulaşım Teknolojileri A.Ş'nin kurucularından elektronik yüksek mühendisi, Sabahattin Çelik, saatte 105 kilometre hız yapabilen makinistsiz metro ve banliyö treni üretti. 'Çelik'in verdiği bilgiye göre yüzde 100 yerli' aracın bütün vagonları lokomotif niteliğinde. Tüm tekerleklere bağımsız birer elektro servo motor bağlı olduğu için tekerlekle ray arasındaki dinamik sürtünme daha az, yol tutuşsa daha fazla. Fren yaptığında ortaya çıkan kinetik enerjiyi elektriğe çevirerek depolayan ve hafif malzemeden üretilen araç, benzerlerine oranla yüzde 50 daha ekonomik. Her biri 100 kişilik üç vagonda 300 kişi taşınabiliyor. Aracı TCDD'den kiraladıkları Behiçbey Tesisleri'nde test eden Çelik, metro ve banliyo treni olarak tasarladıkları teknolojinin şehirlerarası yük treninde kullanılması halinde örneğin Ankara-İstanbul arasında 1 ton yükün taşıma maliyetinin 1 YTL'nin altına düşeceğini iddia etti.
Çelik "İlk hedef önümüzdeki yıldan itibaren başta Samsun-Çarşamba başta demiryolu olan ama hizmetten kaldırılan bölgelere araçlar koyarak ekonomik ve güvenli ulaşım sunmak" dedi.