Survivor Bozcaada

Survivor Bozcaada
Survivor Bozcaada
Bozcaadaspor deplasmanına giden Beykozspor taraftarları, lodosta feribot seferleri iptal olunca adada mahsur kaldı. Otel bulamayan grup, 'nezarethane'ye bile razı oldu.
Haber: EFKAN BUCAK - efkan.bucak@radikal.com.tr / Arşivi

“Taraftarız biz çekeriz cefa”... Birçok tribün grubu, takımlarına olan sevgilerini bu tezahüratla ifade eder. Beykozspor 1908’in taraftar grubu ‘Boğazın Yargıçları’ da takımlarının son deplasmanında tam anlamıyla cefanın içine düştü. Bölgesel Amatör Lig 9. Grup’ta, kümede kalma mücadelesi veren takımlarını Bozcaadaspor deplasmanında yalnız bırakmak istemeyen 23 Beykozlu taraftar, fırtına nedeniyle maç sonrası takımlarıyla birlikte adada mahsur kalırken film gibi bir gece geçirdiler.
Bozcaadaspor’un son dakika golüyle 2-1 kazandığı karşılaşma sonrası iskeleye giden Sarı-Siyahlılar, 17.00’deki son seferin iptal olduğunu öğrenince ufak çaplı bir şok yaşadı. Kafile, feribot kaptanına kendilerini götürmesi için teklifte bulundu ancak kaptan kendisine yüksel bir bedel teklif edilmesine karşın, “Ben canıma susamadım” diyerek reddetti. İşin kötü yanı, gelirken de havanın fırtınalı olmasından dolayı otobüsler ana karada bırakılmıştı, yani sığınacak bir yere ihtiyaçları vardı. Futbolcular bir otele yerleşirken taraftarlar da konaklamak için pansiyon aramaya başladı. Taraftarların beyanına göre kimi oteller “Yerimiz yok” dedi. Kimisi de ölü sezon olmasına karşın 90-300 TL arası fiyat verdi...

‘Başbakan’a ulaşmaktan zor’
Taraftarlar, ada esnafından da yardım konusunda olumsuz yanıt aldı. ‘Boğaz’ın Yargıçları’ bu kez belediye başkanı ve kaymakama ulaşmak istedi ama ne çare... Grubun anlatımına göre “Başbakana ulaşmak, Bozcaada Belediye Başkanı ve Kaymakamı’na ulaşmaktan daha kolaydı”. Bunun üzerine grup karakolun yolunu tuttu ve polislere durumu izah ederek “Nezarette kalabilir miyiz?” ricasında bulundu. Elbette bu ricaları da geri çevrildi.
23 taraftar bunun üzerine tekrar feribota gitti. En azından orada, kapalı bir mekânda olma şansları olduğunu düşündüler ancak iskele kilitliydi. Bunun üzerine takımın kaldığı otele gidilerek kulüp yöneticilerine ulaşıldı. “Bize paramızla kalacak yer bulun” teklifi karşısında yöneticiler, “Biz de yer bulamadık. Gidin, kahvede sabahlayın” dedi.

Son çare ‘Allah’ın evi’
Tüm kapıların yüzlerine kapanması sonucu Sarı-Siyahlı taraftarlar çareyi ‘Allah’ın evi’ diyerek camiye gitmekte buldu. Cami de kilitliydi. İmamı aradılar ama bulamadılar. Saatin geç olması, rüzgârın da etkisini arttırması nedeniyle grup içinde bazı taraftarların rahatsızlanmaya başlaması üzerine beş kişi parmaklıklara tırmanarak camiye girdi ve geceyi burada geçirdi. Kalanlar, zorla sobayı yaktırdıkları kahvehanede sabahladı. Taraftarlar, sabah saat 07.30 feribotu ile de dönüş yoluna koyuldu. 23 taraftarın da hastalandığı belirtildi.

Beykozspor: Yer yoktu
Beykozspor Kulüp Yöneticisi Mustafa Ülker, taraftarlara yönetim olarak ellerinden geldiğince yardım ettiklerini, yeterli otel olmadığı için belediye başkanının da yardımlarıyla kahvehane açtırdıklarını belirtti. Ülker, “3-4 kişi olsa taraftarımızı takımın oteline almaktan mutluluk duyardık ancak takdir edersiniz 23 büyük bir rakam. Bozcaada’daki otellerin durumu da belli. Zaten ertesi sabah hep beraber döndük” dedi. Ülker, Bozcaada’ya futbol maçı vermenin de büyük bir hata olduğunu belirterek “Futbolu olumsuz etkileyen bir rüzgâr vardı. Kaleye yapılan iki orta yön değiştirip gol oldu, öyle maçı kaybettik. TFF’nin buraya maç vermemesi gerek” dedi.