@ismailsaymaz

Süryani araştırmacı siyasi cinayet kurbanı

İsveç'te öldürülen Süryani kökenli Türk araştırmacı Fuat Deniz'in siyasi cinayete kurban gittiği iddia edildi.
Örebro Üniversitesi öğretim üyesi olan 40 yaşındaki sosyolog Dr. Fuat Deniz, dini azınlıklar ve 'Süryani soykırımı' tartışmaları üzerine araştırmalar yapıyordu.
Haber: CENGİZ KAHRAMAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

KOPENHAG / İSTANBUL - İsveç'te öldürülen Süryani kökenli Türk araştırmacı Fuat Deniz'in siyasi cinayete kurban gittiği iddia edildi.
Örebro Üniversitesi öğretim üyesi olan 40 yaşındaki sosyolog Dr. Fuat Deniz, dini azınlıklar ve 'Süryani soykırımı' tartışmaları üzerine araştırmalar yapıyordu. Deniz, geçen salı günü boğazı kesilerek öldürülürken, İsveç'in günlük Dagens Nyheter gazetesi, Fuat Deniz'in ve Süryani soykırımı konusunda araştırma yapan diğer akademisyenlerin ölüm tehditleri aldığını yazdı.
Fuat Deniz'in yakın çalışma arkadaşlarından akademisyen ve araştırmacı David Gaunt Dagens, gazeteye yaptığı açıklamada, sadece Deniz'e değil, kendisi dahil, Süryani soykırımı üzerine araştırma yapan diğer akademisyenlere dolaylı olarak tehditler geldiğini öne sürdü: "Bir yıl önce Mardin'de Süryani toplu mezarlığı olabileceği yönünde yaptığım araştırmadan sonra bir Türk TV kanalınca hedef gösterildim ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu beni arayarak araştırmamın doğru olmadığını söyledi ve PKK tarafından satın alındığım yönünde iftiralarda bulundu."
Türk istihbaratçılar iddiası
Beş-altı yıl önce Örebro Üniversitesi Tarih Bölümü'nde araştırma asistanı olarak görev yaptığını belirten Zeki Yalçın da Fuat Deniz'in siyasi cinayete kurban gittiğini öne sürdü. Yalçın, seminerler ve konferanslarda sürekli fotoğraflarının çekildiğini ve Türk istihbaratçıları tarafından izlendiklerini ileri sürdü.
Örebro polis yetkilisi Torbjörn Carlson, Fuat Deniz'in siyasi bir cinayete kurban gittiği yönünde ihbarlar aldıklarını doğruladı. Carlson, üniversite yakınlarında işlenen cinayetin ardından güvenlik kameralarında elleri kanlı bir kişinin görüntülerine rastlandığını söyledi.
Radikal'e konuşmuştu
Deniz'in çalışma arkadaşı ve İsveç Södertörn University College'in tarih profesörü David Gaunt Dagens'i Türkiye, geçen 23-24 Nisan'da Mardin'in Kuru Köyü'ndeki, içinde kemikler bulunan mağarada yapılan olaylı incelemeden anımsıyor. Bu kemiklerin, tehcir sırasında katledilen Ermenilere ait olabileceğini iddia eden Prof. Gaunt Dagens, TTK Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun daveti üzerine Mardin'e gelmişti. Dagens, daha sonra mağaradaki kemiklerin değiştirildiği iddiasıyla araştırmadan çekilmişti.
İsveçli profesör, TÜYAP Kitap Fuarı için geldiği İstanbul'da Radikal'e konuşmuştu. Dagens'in verdiği bilgiye göre TTK ile Avusturya'daki Uluslarası Uzlaşma ve Adalet Enstitüsü (IHRJ) arasında Ermeni sorunu konusunda 'uluslararası ortak komisyon' kurulması için 13 Haziran'da Avusturya'da gizli bir görüşme yapılmıştı. İsveçli profesörün iddiasına göre, Salzburg'da Halaçoğlu'nun da katıldığı görüşmede, 'Van Olayları'nı araştıracak komisyon için, yarısını Türkiye'nin karşılayacağı 1 milyon avroluk bütçe bile düşünüldü ve 'iyi niyet' sözleşmesi imzalandı.
Ancak Halaçoğlu'dan haber gelmeyince komisyon suya düştü. İddiya göre Halaçoğlu, TTK Kanunu çıkmadığı ve bilim kurulu olmadığı
için adım atamadı. Halaçoğlu, toplantıdaki kararlardan birinin de, sonuç alınıncaya dek basına konuşmamak olduğu için Radikal'in bu konudaki sorularına yanıt vermemişti.