Süryani Kilisesi'ndeki 1700 yıllık çan ve İncil çalındı

Süryani Kilisesi'ndeki 1700 yıllık çan ve İncil çalındı
Süryani Kilisesi'ndeki 1700 yıllık çan ve İncil çalındı

Dereiçi Köyü Muhtarı İlyas Dal, çalınan eşyaların bulunacağından emin

Mardin'in Savur İlçesi'ne bağlı Dereiçi Köyü'nde bulunan Süryani Mor Yuhanun Kilisesi'nde 1700 yıllık çan ve tarihi İncil çalındı

Adnan AVUKA

MARDİN - Savur’un Süryanilerin çoğunlukta yaşadığı Dereiçi Köyü’nde bulunan Mor Yuhanun Kilisesi, son 10 yıl içerisinde 3’üncü kez soyuldu. Her Pazar günü ayin yapılan kiliseye geçen Pazar günü yapılacak ayin öncesi temizlik yapmak üzere giden köylüler, kilise kapısının kırık olduğunu gördü. İçeri girince de tarihi çan ve İncil’in yerinde olmadığını gören köylüler durumu jandarmaya haber verdi. Köye gelen jandarma olay yeri inceleme ekipleri, yaptıkları çalışmadan sonra çalınan tarihi çan ve İncil’in bulunması amacıyla çalışma başlattı.

DAHA ÖNCE DE 2 KEZ ÇALINMIŞ
Dereiçi Köyü Muhtarı İlyas Dal, Pazar günü ayin öncesi kiliseye geldiğini ve kapının kırık olduğunu görtüğünü belirterek şöyle dedi:

"İçeri girdiğimizde 1700 yıllık çan ve İncil’in yerinde olmadığını gördük. Başka ne götürmüşler bilmiyorum. Ama çan ve İncil yerinde yoktu. Durumu jandarmaya bildirdik. Jandarma gelip tutanak tuttu. Eminim kısa zamanda bulunacak. Çünkü daha önce de çan ve İncil iki kez çalınmıştı ama bulunmuştu. Allah onlara bırakmaz."

AVRUPA ’YA GİTMEK İSTEMİYORUM
Muhtar İlyas Dal, 7 çoğunun olduğunu, birinin Avusturya’da diğerlerinin ise İsveç’te yaşadığını belirterek şunları söyledi:

"Doğup büyüdüğüm bu topraklardan başka bir toprak benim için geçerli değildir. Çocuklarım, beni de Avrupa’ya götürmek istiyor. Avrupa’ya giden geri gelmiyor. Bu yüzden ben gitmek istemiyorum. Bazı Süryaniler gelip burada modern, lüks evler yaptı ama hepsi boş. Gelip burada yaşayan yok. Buradan çağrı yapıyorum, gelin topraklarınıza sahip çıkın, hiç olmazsa yılda bir topraklarınızı görün diyorum."

KİLİSE 5 YIL ÖNCE RESTORE EDİLMİŞ
Dereiçi Mor Hanne Kilisesi’ndeki tarihi çan ve İncil’in çalınması haber Savur İlçesi’nde de tepkiyle karşılandı. Savur Belediye Başkanı Eşref Ayaz, "Savur’daki Müslümanlar olarak Süryani kardeşlerimize karşı mahçup olduk, gerçekten bu olay beni ve ilçe halkını çok üzdü. Ayda bir kaç defa toplanan Süryani kardeşlerimiz bu kilisiye gidip ayin yapıyordu. Bu kilise 5 yıl önce de restore edilmişti. Bu hırsızlığı yapanlar Allahtan belasını bulacaktır" diye konuştu.(aa)


  http://www.radikal.com.tr/108124710812474

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çözüm. - Clear

  Çözüm dünyanın her yerinde,bende değil.İçinde altın işlemeli bir sürü eser bulunan mabetlerden birininki örnek alınamazmı?Ne demek oraya ait olan orada kalır? Lafmı bu yani?Hırlısı var,hırsızı var,inananı var,inanmayanı var,saygılısı var,saygısızı var.Bırakın o kadar kıymetli eserleri;elin aşşağılıkı,camiden mikrofon,halı,hatta ayakkabı bile çaldıktan sonra...Haksızmıyım?

  Calinan can ve incil - adali48

  Real bey ne yapsinlar her seferinde canla incili evlerine mi gotureydiler. Kiliseye ait hicbir sey tyerinden oynatilamaz.Buna karsi bir cozum yolun varsa onu acikla.

  ASIL İSTENİLEN - pispor

  Süryanileri kendi doğup büyüdükleri topraklardan göçertmektir.Yoksa ne çaldıkları çanı nede incili satabilirler.Yok garibanların parası olsa sağlam kapı yada kasa alırlar.

  İki Kez. - Clear

  Daha önce iki kez çalınmış.Ona göre önlem alınmazmı? Bu ne garip bir inat?