Süryani rahip inancı gereği şikâyetçi olmadı

Mardin'in Midyat ilçesi Barıştepe Köyü halkı, kaçırılan Süryani rahibin serbest kalmasını hep birlikte kutladı.

MARDİN / BATMAN - Mardin'in Midyat ilçesi Barıştepe Köyü halkı, kaçırılan Süryani rahibin serbest kalmasını hep birlikte kutladı. Mor Yakup Manastırı bahçesinde Müslümanlar ve Süryaniler birlikte halay çekerken Rahip Edip Savcı, fidye iddiasını yalanladı ve "Beni kaçıranları tanımıyorum. İnancım gereği beni kaçıranlardan davacı olmadım" dedi.
Kaçırıldıktan üç gün sonra, kendisini kaçıranlardan bir kişi tarafından serbest bırakılan rahip, dün Batman İl Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alınan beş kişiyle yüzleştirildi. Rahip Edip Savcı çıkışta şöyle konuştu: "İki kişi dışarı çıkınca evde kalan gençle yaptığım görüşme sonrası serbest bırakıldım. Beni kaçıranları tanımıyorum. 300 bin avro fidye istendiği iddiası da doğru değil. İnancım gereği, beni kaçıranlardan davacı olmadım. Şu ana kadar neden kaçırıldığım konusunda bilgi sahibi değilim."
Rahip Emniyet çıkışı eve dönmek için yola çıkarken Midyat ilçesi Barıştepe Köyü'nde üç gündür süren yas, bayram havasına döndü.
Köylerindeki okulun onarımından, ihtiyacı olan herkesin yardımına koşan Rahip Edip Savcı'yı ne kadar çok sevdiklerini ve yüzyıllardan bu yana barış içerisinde yaşadıklarının kanıtı olarak, manastır bahçesinde Müslümanı Süryanisi kadınlı erkekli-davul zurnayla kol kola saatlerce rahibin gelişini bekledi.
'Çete olabilir'
Emniyetten edinilen bilgiye göre Süryani rahibin kendisine gösterilen beş zanlıyı tam teşhis edemediği belirtilirken Batman Emniyet Müdürü Arif Öksüz, "Yeni gözaltılar olabilir. Kaçırılma olayı Batman ve Midyat bağlantılı, altından bir çete çıkabilir" dedi. (dha, aa)