Süryani rahip kaçırıldı

Mardin'deki Süryani Mor Yakup Manastı-rı'nın rahibi Edip Daniel Savcı, aracıyla kiliseye giderken yolu kesilerek kaçırıldı. Rahiplere telefonla 'Akıllı olun, 300 bin avro getirmezseniz ölür' mesajı geldi.

MARDİN - Süryani Cemaati'nin Mardin'in Midyat ilçesindeki Mor Yakup Manastırı'nın rahibi Daniel Savcı kaçırıldı. Savcı'yı kaçıran kişiler, Deyrulzafaran Kilisesi'ni telefonla arayarak 300 bin avro (550 bin YTL) fidye istedi.
Midyat ilçesinden, Barıştepe Köyü'ndeki Mor Yakup Kilisesi'ne özel aracıyla giden 55 yaşındaki rahip Daniel Savcı'nın yolu, dün saat 15.00 sıralarında kimliği belirsiz kişiler tarafından kesildi. Rahip Daniel Savcı, aracından indirildi ve başka bir otomobile zorla bindirilerek kaçırıldı. Olayın duyulmasının ardından Midyat Kaymakamı İsmail Karadağ, Midyat Metropoliti Samuel Aktaş ve jandarma ekipleri, olay bölgesinde incelemelerde bulundu. Rahip Savcı'nın gözlüğü ve şapkası ise kendi aracının içerisinde bulundu.
Midyat Süryani Cemaati Vakfı Başkanı Yuhanna Aktaş, Rahip Savcı'yı kaçıran kişilerin, Mardin'deki Deyrulzafaran Kilisesi'ni arayarak 300 bin avro fidye istediklerini belirtti.
Süryani Cemaati'nin lideri Deyrulzafaran Manastırı Metropoliti Salibe Özmen, "Rahip Daniel Savcı manastıra giderken Batman- Midyat yolu üzerinde aracı durduruldu ve kaçırıldı. Daha sonra kimliği belirsiz kişiler, Deyrulzafaran Manastırı'ndaki sekreterimizi arayarak fidye istemişler. Biz de durumu polis ve jandarmaya ilettik. Şu anda araştırmalar yapılmaktadır" dedi
Midyat Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Anto Nuay da, Rahip Savcı'nın telefonundan bir başka rahip arkadaşının arandığını anlattı. Anto Nuay, kaçıran kişilerin daha sonra aynı telefona 'Akıllı olun, 300 bin avro getirmezseniz öldürürüz' yazılı mesaj gönderdiğini söyledi. Güvenlik güçleri, cep telefonunun son kullanıldığı bölgeyi uydu aracılığıyla tespit etmeye çalışıyor.
Jandarma bölgede inceleme başlatırken, Deyrulzafaran Manastırı'nı metropoliti Saliba Özmen ve Süryani Cemaati Vakfı Başkanı Hanne Cilli, Kırklar Kilisesi Papazı Gabriel Akyüz, Kırklar Kilisesi'nde bir toplantı yaptı.
Mor Gabriel Manastırı (Deyrul-Umur) Midyat Metropoliti Samuel Aktaş, endişe içinde beklediklerini söyledi. Aktaş, "Kimler tarafından ne için kaçırıldığı yönünde hiçbir bilgimiz yok. Önceden tehdit edildiği yönünde de bize herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Fidye istendiği yönünde bana bilgi ulaşmadı. Endişeliyiz. Başına bir şey gelmesinden korkuyoruz" dedi.