@ismailsaymaz

Süryaniler 4, diğerleri 5...

Süryaniler 4, diğerleri 5...
Süryaniler 4, diğerleri 5...
İçişleri Bakanlığı'nın "Sadece eğitim için kullanılıyor" dediği soy kodunun, Türkiye'de okulu olmayan Süryaniler ile diğer gayrimüslimlere de uygulandığı anlaşıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Azınlıkların, 90 yıldır soy kodu uygulamasıyla fişlenmesinin Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerle sınırlı olmadığı, Süryanilere 4, ‘diğerleri’ başlığı altındaki gayrimüslimlere ise 5 kodunun verildiği ortaya çıktı.
Cumhuriyetin gizli soy kodu uygulaması, bir Ermeni yurttaşın çocuğunu Ermeni okuluna kaydettirmek için başvurduğu İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazışmalarında ortaya çıkmış, Rumlara 1, Ermenilere 2 ve Yahudilere 3 kodunun verildiği anlaşılmıştı. Radikal’in görüştüğü bir nüfus müdürü, kodların beşe kadar çıktığını açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen nüfus müdürü, Süryanilerin 4 ve ‘diğerleri’ kategorisindeki grupların 5 rakamıyla kodlandığını kaydetti. Müdür,‘Diğerleri’ kategorisi altında diğer gayrimüslimlerin sıralandığını vurguladı.
Bu sistemin çok uzun yıllardır uygulandığını, 1988’den sonra bilgisayar ortamına alındığını kaydeden nüfus müdürü, soy kodunun, azınlıklara Lozan’dan doğan hakların kullanımı konusunda karışıklık doğmaması için verildiğini söyledi. Kodların, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde tutulduğunu ve çoğunlukla il milli eğitim müdürlükleri tarafından istendiğini kaydeden nüfus müdürü, “Askeriye tarafından güvenlik amaçlı ve kişinin soyunda dönme olup olmadığının belirlenmesi için istenebilir” diye konuştu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı uygulamanın azınlıkların okul kaydı için kullanıldığını öne sürdü. Ancak Süryaniler ve diğer gayrimüslimlerin Türkiye ’de okulu bulunmuyor.

Osmanlı’dan geliyor

İçişleri Bakanlığı uygulamayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ Milli Eğitim Bakanlığı ’nın talebi üzerine, eski nüfus kütüklerinde (Osmanlı dönemi) yer alan, milliyet veya ırk ifade eden bilgilerden yararlanarak azınlık vatandaşlarımızın ‘soy durumları’ Milli Eğitim Bakanlığı’na verilmektedir. Lozan’a göre, faaliyetleri kabul edilen okullarda, sadece kendi azınlıklarına mensup Türkiye Cumhuriyeti uyruklu öğrenciler okuyabilmekte ve azınlığa mensubiyet ise ancak nüfus müdürlüklerinden verilen ve kişinin soy durumunu gösteren belge ile ispatlanmaktadır.” 

‘Hiç duymadım’

Süryani kökenli BDP Mardin Milletvekili Erol Dora, kodlamayı daha önce hiç duymadığını belirtti. Erol Dora şunları söyledi: “Laik- demokratik hukuk devletinin olmaması gerekir. Bu kodlama gayrimüslimlerin ötekileştirildiğinin ve kontrol altında tutulmak istendiklerinin göstergesidir. Ezidilerin kimliklerindeki din hanesine ‘x’ ya da ‘-’ işareti konuluyor.”


  http://www.radikal.com.tr/114469011446909

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başvurumun cevabını sizlerle paylaşıyorum - isik38

  Sayın Mustafa Işık 3.8.2013 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü birimine 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz müracaatınızın cevabı aşağıdadır. Aile kütüklerinde bulunması gereken kişisel bilgiler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 7 nci maddesi ile belirlenmiş olup, kütüklerde milliyet, ırk veya soy ifade eden terimler yer almamaktadır. Bilgilerinize İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Önemli: Bu mail'e cevap vermeyiniz.Başka bir konuda bilgi talebiniz varsa veya cevaptan memnun değilseniz lütfen İç İşleri Bakanlığı Bilgi Edinme Başvuru Sayfasından yeni bir başvuru yaparak irtibata geçiniz.Aksi takdirde isteğiniz işleme alınmayacaktır. ===================================================================== Bedn adamlara neye dayanarak bu bilgileri kaydettiniz dedim. adamlar bana sözüm ona cevap vermişler. bu olayı yargıya taşıyaccağım.

  Numero uno - emileparas

  Bana Türkiye'deyken durmadan gavur, Rum kopili filan derlerdi. Tabii dinimin de arada sırada ırzına geçilirdi. Kanada'ya gidince Economist dergisini okurdum ve ona göre Türkiye 'strıctly secular' (tam layik) bir ülkeydi. AKP partisi iktidara gelince 'mildly İslamic' (Hafifce İslamcı) oldu. Şimdi dergiyi artık okumadığım için (aboneliğimi iptal ettim) ne dediğini bilmiyorum. Sizin makalenize göre Türkiye sözde 'Medeni' devletler arasında en dinsel ve ırkçı. Her memlekette biraz ayırım vardır amma Türkiye'nin sistemi hicbir medeni devlette yoktur. Bu sistem Nazilerden bile daha gelişmiş. Tarih bir rehber olursa Türkiye'nin geleceği pek iyi değil. Maalesef yörüngeyi değiştirmek pek zor. Bitirirken Türkiye Cumhuriyetinin bu numera sisteminin kurucularına Rumlar'a 1 numarasını (Numero uno) verdikleri ıçin teşekkür ederim.

  Habeerin içeriğini İçişleri Bakanlığına sordum - isik38

  pic.twitter.com/iDefjdJksI bu haberde bahsi geçenlerin asılsız olmadığını biliyorum. Ancak yasal haklarımı kullanmak için resmi bir belge gerektiği de bir gerçek... Gelen yazının içeriğine göre yasal haklarımı kullanıp kullanmayacağım netlik kazanacak

  Bana kod olarak ne verildiğini merak ediyorum - isik38

  2011 de nüfus kanununun 82. maddesine dayanarak din hanemi sildirdim. Eşimde aynı şekilde sildirdi. Çocuğumuz oldu. Doğum tescişi için İstanbul Bahçelievler nüfus müdürlüğüne müracat edip çocuğuma nüfus cüzdanı çıkarttırmak istedim. Çocuğumun din hanesine islam yazdılar. Memura "dinsiz anne ve babadan doğan çocuk islam dininden nasıl oluyor ? bana açıklarmısınız. neye dayanarak bunu yaptınız derhal bunu düzeltin" dedim. Çocuğum kendi kararını alacak yaşa erişince istediği dini seçmekte özgür. Ama bu zamana kadar ben ne istersem o yazılmalı. Memur yapacak bir şey yok dedi. Uzun uğraşlardan ve nüfus memuru olacak kişinin " bu çocuğun dinsiz yazılmasından dolayı vebal alırsınız yapmayın silmeyelim " gibi tehdit vari ses tonundaki telkinlerinden sonra yeni nüfus cüzdanı bedeli alınması şartı ile sildirebildim. Şimdi merak ediyorum. Aileme 6 numaralı fişleme mi yapıldı? Yapıldı ise bu durumu yargıya taşıyacağım.

  Alevi Artısı - ibretnüma

  Arkadaşımız "Kızılbaş" zulmünden bahsettikten sonra tahkir edici bir üslupla "dönme Osmanlı kalıntıları" deyivermiş ama ırkçılık dededktörü radikal okurları Osmanlı ile Kızılbaş katliamı öğelerini görünce. Ayrıca ülkede Süryaniler okul açamayacak mı? Bu kodlama tabii ki eğitim ve istatistik için. Devlet kendi vatandaşları hakkında malumat sahibi olmayacak mı?

  Nazi Devleti - Pe@ce

  Irkçı Devlet acaba ben ve benim gibi ateistler için de bu veya buna benzer bir uygulama düşünüyor musun? Sayımız gittikçe atıyor ve yakında örgütlenmeyi de düşünüyoruz, milli güvenliğe tehdit oluşturacak unsurlardan sayılmak istiyoruz; bu sizin Nazi mantığınız için bir yüzkarası bizim içinse gururla taşıyacağımız bir onurdur!

  cumhuriyetin gizli soy kodu - karanol

  neden kodlar cumhuriyetin onu anlamadım ,devletin deil,hükümetin değil onun bunun değil cumhuriyetin. haberde gizli kodlar mı kullanılıyor acaba?