Süryaniler açlık grevine başladı

Süryaniler açlık grevine başladı
Süryaniler açlık grevine başladı
Mardin'in Midyat ilçesinde yaşayan Süryaniler 'soykırım inkârına son verilmesi' talebiyle 100 saatlik açlık grevine başladı.

RADİKAL - Süryanilerin 100 saatlik açlık grevi, 1915'ta hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşu ile başladı.

Süryani Dernekleri Federasyonu (SÜDEF) binasında başlayan açlık grevi, dört gün sürecek. Süryanilerin kutsal toprakları olan Turabdin bölgesindeki bütün Süryani kurumlarının destek verdiği açlık grevine 30'a yakın kişi katıldı. Grevciler, Süryanice ve Türkçe "Sayfo 1915" yazılı önlükleri giyerek eyleme başladı.

SÜDEF Başkanı Ergil Türker, ilk kez yapılan anmayla ilgili Agos gazetesine konuştu. Türker, "Sayfo bu topraklarda yaşandı. Bu topraklarda bizler soykırımdan geçirildik. Bugün bu topraklarda Süryanilerin olmamasının en büyük sebebidir Sayfo. Bütün Hıristiyanlar için kötü bir darbeydi. Atalarımızı yad etmek bir vefa borcudur. Bir vicdan meselesidir, geçmişe bir yanıttır. Bu inkara artık bir son verilmesi gerekiyor. Yüzleşme gerekiyor" dedi.

Yapılan açıklamaların ardından grup açlık grevini 100 saatin sonunda tamamlayacak.

Süryaniler 1915'te yaşananları '1915 Süryani Soykırımı (Sayfo)' olarak niteliyor ve devlet tarafından samimi özür bekliyor. 
(CİHAN)

 


    ETİKETLER:

    Bugün