Süryaniler BDP'lilerden manastır arazisini istedi

Süryaniler BDP'lilerden manastır arazisini istedi
Süryaniler BDP'lilerden manastır arazisini istedi
Süryaniler, Mor Avgin Manastırı'nın arazilerinin BDP'lilerde olduğunu belirterek BDP'den yardım istedi. Sonuç çıkmayınca mahkemeye başvurdu.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Eskihisar (Marin) Köyü’nde bulunan ve 30 yıl atıl kaldıktan sonra restore edilerek 2008 yılında yeniden ibadete açılan Mor Avgin Manastırı’na ait olduğu iddia edilen ancak tapuları BDP ’li bazı yönetici ve ailelerin üzerinde olan arazileri alabilmek için Süryaniler harekete geçti. İsveç’te bulunan Mor Avgin Derneği yöneticilerinin BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin Milletvekili DTK Genel Başkanı Ahmet Türk’e arazilerin iadesi için başvurduğu, sorunun uzlaşıyla çözülmesi için komisyonlar kurulduğu, çözüm bulunamadığı için hukuki yola başvurulduğu belirtildi. Süryaniler, sorunun arazileri ellerinde bulunduran BDP’li yönetici ve ailelerin tutumu nedeniyle uzlaşma ile çözülemediğini öne sürerken, Demirtaş ise bu ailelerden BDP’li olanlar olsa bile gayrimüslimlerin hak ve hukukunun yanında olacaklarını söyledi.
M.S. 300’lü yıllarda kurulan manastır 1970’li yılların sonunda kapandı. 2008’de restore edilen manastırın tekrar ibadete açılması üzerine Avrupa ’da bulunan Süryani cemaati, manastıra ait olduğu ve köylülerin 1970 yılında yapılan kadastro çalışmaları sırasında gerçek dışı beyanlarla üzerlerine tapuladığını iddia ettikleri arazileri tekrar alabilmek için 2009 yılında harekete geçti. Arazilerin şu andaki sahiplerinin büyük oranda BDP’li olduğunu öne süren İsveç Mor Avgin Derneği yetkilileri, sorunun uzlaşı yolu ile çözülebilmesi için ilk olarak BDP yetkilileri nezdinde girişimlere başladı.

Komisyon işe yaramadı
Dernek 2010’da Demirtaş ile görüştü. Demirtaş’ın girişimiyle Almanya ve İsveç’ten gelen Süryaniler, BDP’li yetkililer ve bölgenin ileri gelenleri Nusaybin’in Beyazsu bölgesinde bir araya gelerek sorunu ele aldı. Görüşmeler sonunda 6 kişilik komisyon kuruldu. Komisyonun 7 ay geçmesine rağmen somut bir çalışma yapmaması üzerine Süryanilerin temsilcileri, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP milletvekilleri ile görüştü. Burada alınan kararla eski komisyon feshedildi, yerine yine Süryani ve BDP’li yetkililerin bulunduğu ikinci komisyon kuruldu. Bu komisyon da sonuç alamayınca dernek Demirtaş’a yazı göndererek, yardım istedi.

1 aile 200 dönüm iade etti
Yazıda, Hacı Bahri ailesinin 200 dönümlük araziyi iade ettiği belirtilirken, “Bunun söz konusu manastırımıza ait diğer, arazileri ellerinde bulunan komşu ve hemşerilerimize de örnek teşkil etmesini umuyoruz” denildi. Mor Avgin Manastırı Derneği olarak, hukuk yollarına başvurması ve davanın hukuksal takibini yapması için Diyarbakır’dan Avukat Serhat Karaşin’in görevlendirildiği anlatılan yazıda şöyle denildi: “Uygun bir tarihte ve yerde, hem davamızın haklılığını daha detaylı bir şekilde sizlere aktarabilmek hem de bundan sonra bu konuda atacağımız adımlar konusunda görüş ve tavsiyelerinizi dinlemek üzere Mor Avgin Derneği temsilcileri ve avukatımız ile bir görüşmeye değerli zamanınızın bir kısmını ayırabilirseniz seviniriz.”