Süryaniler, Midyat'ta Mor Gabriel'i andı

Süryaniler, Midyat'ta Mor Gabriel'i andı
Süryaniler, Midyat'ta Mor Gabriel'i andı
Mardin'in Midyat İlçesi'nde Süryani Aziz Mor Gabriel, vefatının bin 600'üncü yıldönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. Dünyanın çeşitli kentlerinden yaklaşık 3 bin Süryani Midyat'a gelerek Mor Gabriel Manastırı'nı ziyaret etti.Midyat İlçesi’nde bin 600 yıl önce yaşadığı belirtilen Aziz Mor Gabriel, her yıl 31 Ağustos tarihinde çeşitli ayin ve etkinliklerle anılıyor. Süryaniler için çok büyük manevi duyguların beslendiği Aziz Mor Gabriel’i anma günleri adeta bayram havasında geçiyor. Manevi duyguların en üst seviyeye çıktığı gün olarak tanımlanan ‘Şahro d'Mor Gabriel’ bayramı için Suriye, Fransa, Almanya, Belçika, İsveç, Avusturya ve Hollanda'dan yaklaşık 3 bin Süryani Midyat'taki 1600 yıllık Mor Gabriel Manastırı'na akın etti.
Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Süryaniler, ilçeden 23 kilometre uzaklıkta bulunan Mor Gabriel Manastırı’nda bir araya gelerek Metropolit Timetheos Samuel Aktaş önderliğinde toplu ayin yaptı. İncil'den okunan ayetlerle başlayan anma töreni, ilahilerin okunması ve yapılan dualarla devam etti.
Türkiye ile Suriye arasında yapılan protokolle, Suriye'den çok sayıda Süryani de, Midyat'taki Manastırda düzenlenen anma törenine katıldı. Suriye'nin Kamışlı Kaymakamlığı'ndan aldıkları idari mektupla Türkiye'ye giriş yapan Süryaniler, anma töreninden sonra Türkiye'den ayrılacak.

DEV KAZANLARDA ETSİZ YEMEKLER
Süryani inancına göre bu ayinden önceki 5 gün boyunca hayvansal gıdaların tüketilmesi yasak. Bu nedenle gerçekleştirilen etkinliklerde dev kazanlarda sadece pilav ile etsiz ve zeytinyağlı, sebzeli yemekler hazırlandı. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirlere bu yemekler ikram edildi. Yenilen yemekten sonra Süryaniler gün ağarıncaya kadar kimileri İncil'den ayetler okuyarak, kimileri dua ederek, kimileri de uyuyarak zaman geçirdi.
Sabah ayininde Metropolit Samuel Aktaş'ın önderliğinde tekrar bir araya gelen Süryaniler, ‘Kıddas’ adını verdikleri bu son ayinle Aziz Mor Gabriel’in ölüm yıldönümü anma törenini tamamladı. Törenin bitişiyle hayvansal gıda yememe orucu da bitmiş oldu ve öğle yemeğinde ikram edilen etli yemekler misafirlerin beğenisine sunuldu.

‘SÜRYANİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ GÜN’
Günün anlam ve önemiyle ilgili olarak konuşma yapan Turabdin Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş, bütün Süryaniler’in büyük önem verdiği bu günde biraraya gelmenin hazzını yaşadıklarını belirterek şunları söyledi:
“Süryani vatandaşlar için, Aziz Mor Gabriel'in taşınma gününü ‘Şahro Bayramı’nı kendi ismini taşıyan manastırda kutlamak çok arzulanan bir duygudur. Kilisenin önde gelenleri tarafından ikinci Kudüs olarak anılan manastırda Mor Gabriel'in yapmış olduğu mucizelerin yanı sıra, ruhsal yetkinliği, alçak gönüllülüğü, hayırseverliği, misafirperverliği, barışçıl yönetim anlayışı ve manastırı hiç bir dönemde görülmemiş bir ihtişamla yüceltme çabaları ile yörede ayrı bir önem kazanmıştır.”(dha)