Süryanilere destek sözü

Süryanilere destek sözü
Süryanilere destek sözü
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Süryani temsilcileriyle görüştü. Görüşmede Davutoğlu, Süryanilerin sorunlarıyla daha yakından ilgileneceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün Süryani cemaati temsilcilerini kabulünde, “Bizim için bölgedeki dostluklar ve kardeşlikler söz konusu olduğunda etnik, mezhebi ve dini ayrım söz konusu değildir” dedi.
Dışişleri Bakanlığı’ndaki kabulde konuşan Davutoğlu, Türkiye ’nin birçok dini geleneğin ve medeniyet birikiminin harmanlandığı olağanüstü bir coğrafyada bulunduğunu söyledi. Dünyadaki hiçbir ülkenin Türkiye kadar, kadim gelenekleri bünyesinde barındırmadığına işaret eden Davutoğlu, “Biz her zaman , bu kadim geleneklerin varlıklarını sürdürmeleri konusunda ve ihtiyaçlarının karşılanması konusunda, devlet olarak en temel ilke olarak bunu benimsiyor ve gereğini yapmaya her zaman gayret sarf ediyoruz” dedi. Davutoğlu, Mardin’i, Midyat’ı ve Adıyaman’ı ziyaret ettiğinde mutlaka Süryanilerle bir araya geldiğini, yurtdışında da Süryani cemaatleri ziyaret ettiğini anlatarak, en son Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsveç ziyaretine Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Metropolit Füliksinos Yusuf Çetin’in de katıldığını hatırlattı. Kendisinin Köln ziyareti sırasında da Süryani cemaati ile görüştüğünü ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi: “Köln’de o güzel karşılama yapıldığında bana, bir pazar sabahı, Süryani Kadim Kilisesi’nin ayininde, oradaki rahip, ‘Eski vatanımızdan gelen bakanımız’ dedi. Ben de düzelttim, ‘Hayır, hiç eskimeyen vatanınızdan, hep sizin olacak vatanınızdan geldim’ dedim. Gerçekten bu topraklar hepimizin geleneğini yansıtıyor. Ortak vatandaşlar olarak hepimiz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde eşit haklarla bir arada yaşıyoruz. Ayrıca benim bugün istişare etmek istediğim husus, Ortadoğu bölgesindeki hızlı değişim sürecinde, başta Suriye olmak üzere özellikle oradaki Hıristiyan cemaatler konusunda Türkiye’nin yapabilecekleri konusunu birlikte ele almak.” Süryanileri kardeş olarak gördüklerini ifade eden Davutoğlu, son dönemde Suriye’den gelen Süryani kökenli vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Davutoğlu, “Ben bugün sizlerden biraz daha bu konuda bilgi almak, yapılabilecek şeyler hususunda da neye ihtiyaç varsa bunların karşılanması için ilgili kurumlarla temasa geçmek için toplantıyı bir fırsat olarak telakki ettim” diye konuştu.

Barınma yeri isteği

Süryani Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Metropolit Füliksinos Yusuf Çetin ise, Süryanilerin bu topraklarda 5500 yıllık bir geçmişi bulunduğunu söyledi. Çetin, “Babamız İbrahim’in dilini konuşuyoruz, İsa Mesih’in konuştuğu dili konuşuyoruz. Osmanlı döneminde olsun, Cumhuriyet döneminde olsun her zaman Müslüman kardeşlerimizle yan yana yaşamışız ve her zaman devletimizin yanında yer almışız. Bizden kaynaklanan, hiçbir gün bir sorun olmamıştır” dedi. Türkiye’yi çok sevdiklerini, Türkiye’nin birlik beraberliği ve kalkınması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Çetin, “Dualarımızla da bunları destekliyoruz” ifadesini kullandı. Çetin, “Suriye’den Türkiye’ye gelen Süryani cemaatimizin sorunlarını dile getireceğiz, birlikte konuşacağız. Biz Ortadoğu’da bir an evvel savaşların durmasını temenni ediyoruz. İnsanların huzur içinde, mutluluk içinde evlerinde can güvenliği, mal güvenliği ve inanç güvenliği içinde yaşantılarını sürdürmelerini temenni ediyoruz ve bu konuda da dua ediyoruz” diye konuştu.
Türkiye Süryani Katolik Patrik Genel Vekili Horepiskopos Yusuf Sağ da Suriye’den gelen Süryaniler için toplu bir barınma yeri sağlanmasını istedi. Suriye’den gelen Süryanilere yardımlarından dolayı hükümete teşekkür eden Sağ, “Allah sizi başımızdan eksik etmesin” dedi. Hükümetten gördükleri yardımları ve kolaylıkları hiçbir dönemde görmediklerini belirten Sağ, “Sizde ana şefkatini görüyoruz” diye konuştu. Sağ, teröre çözüm sürecine ilişkin olarak da “Barışa ulaşması için size dua ediyoruz” ifadelerini kullandı.