Süryanilerin bir ricası var

Türkiye'ye dönüş için Başbakan'a başvuran göçmen Süryaniler, koruculuk sisteminin kaldırılmasını istedi. Korucuların tahliye edildiği Sari Köyü de eski sahiplerine teslim edildi.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çatışmalı ortamda, terör eylemleri ve köy boşaltmaları nedeniyle Türkiye'yi terk ederek Avrupa'ya göç eden Süryaniler, Türkiye'ye dönmek istiyor. Köylerine dönebilmek için Başbakan Tayyip Erdoğan'dan yardım isteyen Süryaniler, koruculuk sisteminin kaldırılmasını talep etti.
Edinilen bilgilere göre terör nedeniyle yıllar önce Türkiye'den göç ederek Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşamaya başlayan Süryanileri temsil eden Süryani Yardımlaşma ve Dayanışma dernekleri, Başbakan Erdoğan'a bir mektup gönderdi. Erdoğan'dan Türkiye'ye ve göç ettikleri köylere dönüş için yardım talep eden Süryaniler, dönüş sürecinde 'can ve mal güvenliklerinin' sağlanmasını da istedi. Süryaniler mektupta şu ifadelere yer verdi:
'En büyük arzumuz bu'
"Bilindiği gibi Türkiye'deki köylerimizden terör ve güvenlik güçlerinin boşaltmaları nedeniyle ayrılmıştık. Aradan geçen uzun bir süreden sonra artık terör bitti, bölgeye barış geldi. Bu nedenle köylerimize, asıl vatanımıza dönmek istiyoruz.
Bizim için en büyük tehdidi, koruculuk sistemi oluşturuyor. Göç etmemizin temelinde bu sistem ve korucuların bizlere yönelik olumsuz bakış ve uygulamaları yatıyor. Uzun bir süreden beri ayrı kaldığımız Türkiye'ye ve köylerimize geri dönmek, en büyük arzumuzdur. Bunun gerçekleşmesi için koruculuk sisteminin kaldırılmasını istiyoruz. Ancak bu durumda can ve mal güvenliğimizin sağlandığı veya sağlanacağı konusunda kuşkumuz kalmaz. Bu konuda gereken adımları atacağınıza inanıyor ve sizlerden bize yardımcı olmanızı diliyoruz."
Zorla terk ettiler
Geçtiğimiz günlerde, daha önce göç ettikleri Türkiye'nin değişik bölgelerinden Mardin'in Midyat ilçesine bağlı olan köylerine dönmek isteyen Süryaniler, korucuların engeliyle karşılaşmıştı. Süryaniler, valilik ve jandarmanın girişimleri sonucunda köylerine yerleşebilmişti.