Suşehri'nde 15 köylü gözaltında!

Suşehri'nde 15 köylü gözaltında!
Suşehri'nde 15 köylü gözaltında!
Sivas'ın Suşehri İlçesi'nde köylerinden çıkan kaynak suyunun diğer köylere şebeke suyu olarak verilmesine karşı çıkan köylülere biber gazı ve basınçlı su ile yapılan müdahale ardından aralarında muhtarın da bulunduğu 15 köylü gözaltına alındı.

RADİKAL - İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki 160 haneli Tatar Köyü arazisinden çıkan ve sulama amaçlı kullandıkları kaynak suyunun, komşu köyler Eskimeşe, Gökçekent ve Akıncı'ya kapalı şebeke suyu olarak bağlanması amacıyla İl Özel İdaresi'nce proje hazırlandı. Projeye karşı çıkan Tatar köylüleri 27 Nisan'da firmaya ait makinelerinin köye girişine izin vermedi. İlgililerin yaptığı görüşmelerin ardından aradan 5 ay geçtikten sonra projenin devamı için müteahhit firma ile İl Özel İdare Müdürlüğü görevlileri dün de jandarma eşliğinde köye giderek kapalı şebeke güzergah çalışması yapmak istedi. Suyun tamamının kapalı şebekeye alınmasına karşı çıkan köylüler bir kez daha köy girişini kapatarak çalışma yapılmasına izin vermedi. Ellerinde sopalarla bekleyen ve aralarında kadınların da bulunduğu köylüler projede değişiklik yapılmaması durumunda tepkilerini sürdüreceklerini dile getirdi. Jandarma ekiplerinin köylüleri ikna çabaları da sonuç vermedi.

15 KÖYLÜ GÖZALTINA ALINDI

Proje çalışmalarının başlatılması için dün sabah müteahhit firma yetkilileri jandarma eşliğinde köye gitti. Polis ekipleri de jandarmaya destek verdi. Köylüler girişi barikatla kapatarak yine geçişe izin vermek istemedi. Köylüleri ikna etme çalışmaları sonuç vermeyince ekipler müdahale etti. Sivas Emniyet Müdürlüğü'ne ait bir TOMA'nın tazyikli su sıktığı köylülere jandarma biber gazıyla müdahale etti. 1'i asker ve 3 kişinin yaralandığı ve gazdan etkilenen köylülerin fenalaştığı olayın ardından, köy muhtarı Fatih Şahin (31) ile köy girişinde jandarma ekiplerinin önüne yatarak engel olmaya çalışan Kıymet Daş (55), Gülsade Demir (66), Halilm Varol (49), Turan Ağca (32), Kenan Akbulut (40), Cemal Taş (50), Yasin Çitçi (35), Mehmet Demir (50), Nail Kaya (65), Besim Çiftçi (40), Alim Akbulut (71), Sinan Yıldırım (35), Engin Başpınar (25) ve Taşkın Tekin (41) gözaltına alındı. Jandarma İlçe Komutanlığı'na götürülen köylülerin buradaki ifade alma işlemleri sürdürülüyor. Çalışmalar, jandarmanın aldığı önlemler eşliğinde devam ediyor. (SUŞEHRİ/DHA)