'Susması için ağzını kapattım, havasızlıktan boğulmuş'

'Susması için ağzını kapattım, havasızlıktan boğulmuş'
'Susması için ağzını kapattım, havasızlıktan boğulmuş'
Bursa'da, evde boğularak öldürülmüş halde bulunan bankacı 26 yaşındaki Zeynep Silku'nun katil zanlısı olarak aranan sevgilisi 29 yaşındaki Yurdakan Buğra Orki sabaha karşı polis tarafından yakalandı

 

Orki, “Zeynep'le birbirimizi seviyorduk. Tekrar barışıp eve geldik. Burada konuştuk. Sonunda bu işin gitmeyeceğini anlayıp ayrılmaya karar verdik. Ancak son kez geceyi birlikte geçirdik. Sabah olduğunda Zeynep işe gitmek istedi. Gitmesini istemedim. Ona son kez sarılmak istedim. Çok sıkı sarılmış olacağım ki beni iterek ‘Ne yapıyorsun boğulacağım’ diye bağırmaya başladı. Komşularımdan utanıp, susmasını söyledim. Tekrarlayınca bağırmaması için bu kez ağzını kapattım. Havasızlıktan boğulmuş olacak ki cansız olarak kollarıma düştü. Sonra öldüğünü görünce kaçtım” dedi.
Bursa'da özel bir bankanın Heykel Şubesi'nde çalışan Zeynep Silku, 2 ay önce ayrıldığı sevgilisi Yurdakan Buğra Orki ile geçen haftasonu barıştı. Pazartesi günü Zeynep Silku'dan bir türlü haber alamayan bankadaki arkadaşları, polise ve savcılığa başvuruda bulundu. Yapılan araştırmalardan sonuç alamayan polisler, geçen salı günü genç kızın barıştığı sevgilisi Yurdakan Buğra Orki'nin merkez Osmangazi İlçesi Çırpan Mahallesi Darmstad Caddesi Baysan Apartmanı 3'üncü katındaki evine geldi. Kapı açılmayınca savcılığın da izniyle kapı kırılarak içeri girildiğinde, Zeynep Silku'nun cesedi bulundu. Vücudunda kesici alet ve kurşun izi bulunmayan ve boğularak öldürüldüğü sanılan genç kızın cesedi, otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırılırken polis, Orki'yi aramaya başladı.
Ablası Tuğba'ya cep telefonundan ‘İntihar edeceğim hakkınızı helal edin’ yazılı mesaj gönderen ve cesedinin Zeynep'in yanına gömülmesini isteyen Yurdakan Buğra Orki, bu sabaha karşı saat 03.00 sıralarında merkez Osmangazi İlçesi Altıparmak Caddesi üzerinde polis tarafından yakalanarak, gözaltına alındı. 3 ay önce arkadaşları arasında söz yüzüğünü taktıktan sonra 2 ay önce ayrıldıkları, ancak tekrar biraraya geldiği sevgilisi Zeynep'i kendisinin öldürdüğünü itiraf eden Yurdakan Buğra Orki, verdiği ifadede şunları söyledi:
“Barıştıktan sonra pazar günü birlikteydik. Evime geldik, tekrar konuştuk. Bu işin gitmeyeceğini anlayarak yine ayrılmaya karar verdik. Son kez benimle kaldı. Sabah Zeynep işe gitmek istedi. Gitmesini istemedim. Bana ‘Gideceğim’ dedi. Ona son kez sarılmak istedim. Çok sıkı sarılmış olacağım ki beni iterek, ‘Ne yapıyorsun boğulacağım’ diye bağırmaya başladı. Komşulardan utanıp, susmasını söyledim. Tekrar bağırmaması için bu kez ağzını kapattım. Havasızlıktan boğulmuş olacak ki cansız olarak kollarıma düştü. Yatağa yatırıp, üzerine çarşaf örttüm. Sonra ablamın yanına gidip onunla konuştum. Ancak olanları anlatamadım. Daha sonra olay ortaya çıkınca intihar etmeye karar verdim. Kendimi çok dinledim. İntihar etmeyi beceremedim. Sonunda ablamla yaptığım telefon görüşmesi sonucu ikna oldum. Daha sonra da Altıparmak Caddesi'nde dolanırken yakalandım.”
Sorgulaması devam eden, 3 ay öncesine kadar Zeynep'le aynı bankada çalışırken, ayrılıp işsiz dolaşmaya başlayan Yurdakan Buğra Orki, ifadesi alındıktan sonra adliyeye sevk edilecek.
“Canımdan çok sevdiğim” dediği ve üç ay önce arkadaşları arasında söz yüzüğü taktığı öne sürülen Yurdakan Buğra Orki'nin evinde ölmüş olarak bulunan Zeynep Silku'nun cesedi, halen otopsi için götürüldüğü Bursa Adli Tıp Kurumu'nda. Yetkililer, cesedi teslim almak için bu zamana kadar kimsenin müracaat etmediğini söyledi.

EVLATLIK OLARAK VERİLMİŞTİ
Yozgat'ın Sorgun İlçesi'nde 26 yıl önce dünyaya geldikten sonra Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan, 5 yaşında Bursa'da yaşayan Meliha ve Burhan Silku çiftine evlatlık olarak verilen Zeynep, 10 yıl önce de annesini ve babasını kaybetmişti. Onlardan kalan Yıldırım İlçesi'ndeki evde oturup Mudanya'da bulunan daireyi kiraya veren Zeynep Silku, anne ve babasının emekli maaşının yanı sıra çalıştığı bankadan elde ettiği gelirle yaşamını sürdürüyordu.(dha)