Suss... Kimse bilmiyor!

Dargelirlileri teşhir etmemek ve izdiham görüntülerine son vermek için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün başlattığı, 'Fakirin yemeği eve teslim' projesine Erzurum'da titizlikle uyuluyor.
Haber: TURGAY İPEK / Arşivi

ERZURUM - Dargelirlileri teşhir etmemek ve izdiham görüntülerine son vermek için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün başlattığı, 'Fakirin yemeği eve teslim' projesine Erzurum'da titizlikle uyuluyor.
Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün gezici yemek servisi, evleri tek tek dolaşarak yemek dağıtıyor. Servis, öğle saatlerinde sefertası içinde üç çeşit yemek ve ekmeği, önceden belirlenen dargelirli ailelerin kapısına bırakıyor. Görevli uzaklaştıktan sonra, içerden bir el uzanıyor ve sefertası ile ekmeği alıyor.
Fakirin yemeği eve teslim
Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Burak, dargelirli aileleri, muhtar, öğretmen ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan aldıkları bilgiler doğrultusunda belirlediklerini belirtti. Burak, şunları söyledi:
"Kapasitemiz 300 aileye yetiyor. Her gün onlarca aile sıcak yemek almak için başvuruda bulunuyor. İmkânımız olsa yemek alacak aile sayısı bini bulur. Yemekhanemizin gıdalarını ihaleyle yıllık alıyoruz. Dağıtım ve pişirmeyi de özel bir şirkete verdik. Genel müdürlüğümüzün, 'Fakirin yemeği eve teslim' projesi harfiyen uygulanıyor."
Özel Yemek Dağıtım Şirketi Müdürü Sefer Kara da, yardım edilen aileleri sadece muhtar ve yemeği dağıtan kişinin bildiğini ifade etti. Kara, "Yemeklerini evlerine teslim ettiğimiz vatandaş aracımızın sadece geliş saatini biliyor. Her ailenin iki sefertası var. Biri onlarda, diğeri bizde kalıyor. Boş sefer tasını kapının önüne bırakıyor, ekmeği ve yemek dolu sefertasını alıyor. 48 mahallede 300 aileye her gün üç çeşit sıcak yemek götürüyoruz" dedi.