Susurluk bıçak sırtı

24 üyeli Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda 13 üye, Susurluk'ta cezaları yerinde buldu. 11 Aralık'taki oylamada karar için salt çoğunluk yeterli.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, Susurluk davasında zorlandı ve ikiye bölündü. Üçte iki oyçokluğu bile sağlayamadığı için karar oluşturamayan Yargıtay Ceza Genel Kurulu, görüşmeyi haftaya erteledi.
Ceza, bozma, itiraz
3 Kasım 1996 tarihinde Susurluk'ta yaşanan kazanın ardından 'çete kurmak ve yönetmek'le suçlanan özel tim şefi İbrahim Şahin ve eski MİT'çi Korkut Eken ile özel tim polisleri, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz, öldürülen kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal'ın ortakların Ali Fevzi Bir ve Sami Hoştan ile ülkücü katliam mahkûmu Haluk Kırcı'nın da aralarında bulunduğu 14 sanık İstanbul DGM tarafından dört ile altı yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkûm edilmişti.
Karar, geçen ay Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nce
'sanıkların gizli duruşma istemleri yerine getirilmeli ve Topal cinayeti davasının sonucu beklenmeli' gerekçeleriyle oybirliğiyle bozulmuştu. Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu, bozma kararına itiraz ederken, Susurluk davasının temiz toplum özleminin simgesi olduğunu, bozma sonrası davanın zamanaşımına uğratılma ihtimaline dikkat çekmişti. Dosyada 'çete vardır' demek için yeterli kanıt bulunduğuna da işaret eden Başsavcı, bozma kararının kaldırılarak davanın esasına girilmesini istemişti.
Salt çoğunluk yetecek
Kanadoğlu'nun bu itirazı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun dünkü toplantısında ele alındı. Ancak, Mater Kaban başkanlığında 24 üyeyle toplanan kurulda karar için değil oybirliği, gerekli üçte iki çoğunluk bile sağlanamayınca görüşmeler haftaya ertelendi.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu' nda 13 üye, Başsavcı Sabih Kanadoğlu'nun bozmaya itirazının kabulü yönünde oy kullanırken, 11 üye itirazın reddini istedi. Ancak, yasa gereği karar verebilmek için üçte iki oy karşılığı olan 16 üyenin oyu gerekliydi. Bunun için kuruldan bir karar çıkmadı.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, 11 Aralık'ta konuyu yeniden tartışacak ve bu kez salt çoğunlukla karar alabilecek. Bu toplantıda 13 üye yine aynı yönde oy kullanırsa Başsavcı Sabih Kanadoğlu'nun itirazı kabul edilmiş olacak. Bu durumda dava 8. Ceza Dairesi'nde yeniden ve bu kez esasına girilerek ele alınacak. Daire, DGM kararındaki gibi 'çete sabittir' dediğinde cezaları onama yoluna gidebilecek.
Sürpriz de olabilir
Haftaya yapılacak toplantıda, dün 'itiraz kabul' diyenlerden ikisi karşı tarafa geçer ve itirazın reddi yönünde oy kullanırsa, o zaman cezaya bozma geçerli olacak ve dava yeniden İstanbul DGM'ye gidecek. Veto edilen çeteleri DGM kapsamından çıkaran yasa yeniden çıktığında da dava burada görülmeyecek. Yeni yargılamada sanıklar hakkında beraat kararı da verilebilecek. Dava çok uzadığında ise zamanaşımı devreye girebilecek.