Susurluk, Ergenekon, şimdi de Anafor

Susurluk, Ergenekon, şimdi de Anafor
Susurluk, Ergenekon, şimdi de Anafor

Hoştan?ın (sağda)TekinBaykal (solda) ile ilişkisi mercek altında.

Ergenekon'da tahliye edilen Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan bu kez İzmir'deki Anafor soruşturması kapsamında örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Ergenekon davasında tutuklu yargılanırken önceki gün tahliye olan Sami Hoştan, İzmir’de Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün gerçekleştirdiği ‘Anafor’ soruşturması kapsamında örgüt yöneticisi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.
İzmir’de, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla, geçen yıl temmuz ayında 11 ilde, Sikorsky helikopter de kullanılarak, çete lideri olmaktan hükümlü Ahmet Tekin Baykal ve ekibine yönelik ‘Anafor’ adı verilen operasyon yapıldı. 

Helikopterli operasyon
İzmir başta olmak üzere Aydın, Balıkesir, Muğla, Samsun, İstanbul, Ankara, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya’da 100 ev ve 35 işyerine baskın düzenlendi, 31 otomobilde de arama yapıldı. Bu arada  polis, savcı Gök’ün talebi üzerine çete lideri Ahmet Tekin Baykal’ın Kuşadası’ndaki çiftliğine, içerisinde Özel Harekât timlerinin bulunduğu Sikorsky helikopteriyle baskın yaptı. Çetede hâkim, avukat, işadamı, yeraltı dünyasının ünlü isimleri, albay ve savcının bulunduğu belirtilirken çok sayıda kişi gözaltına alınmış, 50 şüpheli tutuklanmıştı.
Çetenin, şemasında Ahmet Tekin Baykal’ın lider olduğu, hâkim, savcı, albay ve avukatların ise çete mensupları adına açılan davaları yakından takip edip, iş bitirdikleri belirtildi. Sami Hoştan’ın da çete lideri konumundaki Ahmet Tekin Baykal’ın yardımcısı olduğu iddia edildi. Önceki gün Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilen Hoştan için ‘Anafor’ soruşturmasında örgüt yöneticisi olarak gözüktüğünden Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök gözaltı talimatı verdi. İstanbul Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Ekipleri de Hoştan’ı evinde gözaltına aldı. Hoştan’ın bugün İzmir’e getirilip Savcı Murat Gök’e ifade vereceği belirtildi. 

Çatlı’nın çantasını getirmişti
Veli Küçük ile yakın ilişkisi ortaya çıkan ve uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı öne sürülen Sami Hoştan, Susurluk davasında hüküm giymişti. Hoştan’ın Susurluk kazasından sonra Abdullah Çatlı’nın çantasını almış ve Ergenekon duruşmasına içi boş olarak bu çantayı getirmişti.