Susurluk hâkimi: Baskı gördüm

Susurluk, Nesim Malki cinayeti, Türkbank ihalesi yolsuzluğu gibi gündemi sarsan davalara yargıçlık yaparken İstanbul Adliyesi'ne tayin edildiği için kendi isteğiyle emekliye ayrılan hâkim Sedat Karagül...
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Susurluk, Nesim Malki cinayeti, Türkbank ihalesi yolsuzluğu gibi gündemi sarsan davalara yargıçlık yaparken İstanbul Adliyesi'ne tayin edildiği için kendi isteğiyle emekliye ayrılan hâkim Sedat Karagül, yaşadıklarının Türkiye'de yargının bağımsız olmadığının en büyük kanıtı olduğunu söyledi. Karagül, yoğun siyasi baskı altında kaldığını ve buna dayanamadığı için görevini bıraktığını belirterek, Susurluk davasına ilişkin Yargıtay'ın vereceği kararın ardından yeni açıklamalarda bulunacağını da vurguladı.
Karagül'ün açıklamaları şöyle:

  • Türkiye'yi sarsan dosyaların hepsinde baskı altındaydım. Eyüp Aşık'ta duruşma dışı, duruşma içi çok şeyler oldu, kepazelikti.
  • Hiçbir siyasi beni kendisi aramadı. Ancak onların isteklerini yargıç arkadaşlarım ya da etkili isimler bana bildiriyordu. 'Şunu tutukla', 'Şunu serbest bırak', 'Bu davayı olumlu sonuçlandır' gibi isteklerde bulunuyorlardı.
  • Kimse açıkça rüşvet teklif etmiyor, ancak isteklerini yapmanın karşılığı mevkii yükseltmek ya da daha iyi imkânlar sunmak oluyor.
  • İstanbul Adliyesi'ne atandığımda elimdeki önemli dosyaları karara bağlamamıştım. İstekleri doğrultusunda karar çıkmayacağını bildikleri için DGM'den aldılar.
  • Diğer hâkimler ve savcılar da baskı altında. Aramızda konuşuyoruz. Kimse sesini çıkaramıyor.
  • Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) etkisiz bir kurul. Bakanın kurula etkisi çok büyük.
  • İstanbul Adliyesi'ne atandıktan sonra bana hiçbir iş vermediler. Açıkça pasifize edildim.