Susurluk hortladı

'Lider' bir binbaşı
İtirafçı Abdülkadir Aygan'ın, gözaltında öldürülen Murat Aslan'ın mezar yerini söylemesi üzerine harekete geçen Diyarbakır Savcılığı, JİTEM ilişkilerini aydınlatacak davayı açtı. Çete lideri bir emekli binbaşı.
'Yeşil' de sanık
Halen görevli bir uzman çavuş, altı itirafçı ve Susurluk dosyalarının ünlü ismi 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım da sanık. Suçlamalar arasında, 1992-94 arası işlenen ve faili meçhul kalan sekiz cinayet yer alıyor.
Suç suç içinde
İddianamedeki suçlamalar: Çete kurma, sözde devlet adına davranarak taammüden adam öldürme, adam kaçırma, PKK yandaşı olduklarına inandıkları kişiler aleyhine, kişisel çıkara yönelik gasp ve işkence...
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi
ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR/İSTANBUL - Dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'ın hazırladığı Susurluk Raporu'nda, MİT belgeleriyle anlatılan JİTEM'in faili meçhul cinayetlerle ilgili bağı yıllar sonra elde edilen bulgularla su yüzüne çıkıyor. Susurluk'un en önemli aktörü olan 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım hakkında ikinci iddianame hazırlandı.
Yıldırım'ın adı ilk kez eski İHD Başkanı Akın Birdal'a yapılan suikastta geçmişti. Daha önce ifadesiyle bir faili meçhul cinayeti aydınlatan PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan'ın verdiği bilgilerle hareket eden Diyarbakır Savcısı Mithat Özcan, sekiz cinayetin daha faillerinin izini buldu.
'Emirleri Kırca verdi'
Bir gazeteye yaptığı itiraflarla 12 yıl önce gözaltında öldürülen birinin cesedinin bulunmasını sağlayan PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın ifadeleri doğrultusunda altı itirafçıyla biri emekli binbaşı iki asker hakkında Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Aygan, emekli binbaşı Abdülkerim Kırca, halen Siirt Jandarma Komutanlığı'nda görevli uzman çavuş Uğur Yüksel'in yanı sıra 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da aralarında olduğu sanıklar, 'Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve taammüden adam öldürmek'ten yargılanacak.
Sanıkların JİTEM adı altında oluşmuş ve devlet adına yasadışı yollarla birçok adam öldürme, adam kaçırma, PKK yandaşı olarak inandıkları kişiler aleyhine kendi çıkarlarına yönelik gasp eylemlerine giriştikleri, talimatları Kırca'nın verdiği ileri sürüldü. Sanıklar, 1992-1994 arasında işlenen sekiz faili meçhul cinayetle suçlandı. Halen İsveç'te olan Aygan, nerede olduğu bilinmeyen Yıldırım ile PKK itirafçıları Muhsin Gül, Fethi Çetin, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli Kemal Emlük, Diyarbakır Askerlik Şubesi'nde memur olan eşi Saniye Emlük, emekli binbaşı Abdülkerim Kırca, Siirt Jandarma Komutanlığı'nda görevli uzman çavuş Uğur Yüksel ağır cezada yargılanacak.
İtiraflar delil oldu
Aygan'ın Özgür Gündem gazetesine yaptığı itiraflarla Şırnak'ın Silopi ilçesinde 12 yıl önce kaçırılan Murat Aslan'ın cesedinin bulunmasından sonra bir grup avukat savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Aygan'ın birçok cinayet, adam kaçırma ve işkence suçlarını anlattığı ve videoya da kaydedilen itirafları ile gazete kupürleri savcılığa teslim edildi. Avukat Habibe Değer, dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Savaş'ın hazırladığı ve aralarında müvekkillerinin yakınları Lokman ve Zana Zuhurlu'nun itirafçılarca öldürüldüğü anlatılan bölümleri de savcılığa teslim etti.
Geçen yıl ekimde Şırnak'ın Körtük Köyü yakınlarında bulunan cesedin, DNA incelemesinde Murat Aslan'a ait olduğunun kesinleşmesinden sonra Diyarbakır Savcısı Mithat Özcan soruşturmayı derinleştirdi. Soruşturmada Aygan'ın itirafları, faili meçhul kalan sekiz cinayet ile Susurluk Raporu'nda anlatılan olayların örtüştüğü ortaya çıktı. Aygan itiraflarında cinayetleri şöyle anlatmıştı:

 • İtirafçı Fethi Çetin ve 'Yeşil' ile birlikte HEP'in Muş Malazgirt ilçe başkanı Harbi Arman'ı 'İfade verip gideceksin' diyerek JİTEM' in Diyarbakır'daki merkezinde sorguladık. Sonra Yaytaş Köyü yakınlarındaki Tuzik Deresi köprüsü altında kafasına iki el ateş edip cesedini köprünün altına attık.
 • Amca çocukları Lokman ve Zana Zuhurlu'nun evlerini itirafçılar Muhsin Gül ve Saniye Emlük tespit etti. Daha sonra ben, Gül ve uzman çavuş Uğur ile birlikte bunları evlerinden gözaltına aldık. Zana Zuhurlu'yu Kozan mezrası Taşlıdere'de öldürdük.
  Lokman Zuhurlu'yu da Merkez Erimli Köyü yolu ikinci kilometredeki Kuyaklı mevkiinde yakın mesafeden iki el ateş ederek öldürdük. Lokman'ın cesedi iki gün sonra bulunabildi. (Kutlu Savaş'ın Susurluk Raporu'nda da, 'Mahmut Yıldırım (Yeşil)' başlığı altında anlatılanlarla paralel ifadeler).
 • 'Palulu Zaza' lakabıyla bilinen 'Şehmus' kod adlı JİTEM görevlisi uzman çavuş Yüksel Uğur' la birlikte Servet Aslan ile Şehabettin Latifeci'yi şehir merkezinde dolaşırlarken gözaltına aldık. Onları JİTEM merkezine götürdük. Bu kişileri işkenceyle sorguladık. İşkence nedeniyle vücutlarında yanıklar ve kırıklar oldu.
  Daha sonra Şehabettin Latifeci kendini Palulu Zaza diye tanıtan uzman çavuş Yüksel Uğur tarafından boğularak öldürüldü. Öldürülmeden önce çenesine yumruk vurulmuş, kemiği kırılmıştı. Babası Diyarbakır'daki Kredi Yurtlar Kurumu'nda bekçi olarak çalışan Servet Aslan da aynı yöntemle infaz edildi. Cesetleri, çuval içinde Silvan-Diyarbakır yolu üzerindeki Merkez Erimli Köyü Kuşaklı mevkiinde köprünün altına attık.
 • Yine uzman çavuş Yüksel Uğur'la birlikte, PKK'ya yardım- yataklık yaptıkları ve örgütün dağ kadrosunda olduklarına inandığımız Mehmet Sıddık Etyemez ve Ahmet Ceylan'ı da JİTEM'de işkenceli sorgudan geçirdik. Bu kişileri sonra iple boğarak öldürdük. Çuvallara koyduğumuz cesetleri Merkez Yaytaş Köyü Zorköy mezrası yakınlarındaki Kervan Çeşmesi mevkiinde attık.
  'JİTEM sağ bırakmaz'
 • Abdülkadir Çelikbilek'i PKK' ya yardım ve kaçakçılık yapıyor suçlamasıyla Diyarbakır Postanesi civarında ben, Kemal Emlük, Abdülkerim Kırca, çavuş Uğur Yüksel birlikte gözaltına alıp Toros arabaya bindirdik. JİTEM'e götürdük. Buradaki işkenceli sorgusunda üzerinden para çıkmadı, yoksul bir adamdı, bizde de şüphe olmuştu. Ama bir defa almıştık. JİTEM alınca sağ bırakmaz. Uğur çavuş, elleri arkadan pardesü kemeriyle bağlandıktan sonra onu boğarak öldürdü. Beyaz Station arabasının arka kısmına Çelikbilek'in cesedini koyduktan sonra Mardinkapı'daki mezarlığın duvarının dibine attık.


  • http://www.radikal.com.tr/7427317427310

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.