Susurluk için yeni fırsat

Susurluk çetesiyle bağlantısı olduğu bilinen İranlı uyuşturucu kaçakçısı Lokman Gudsi Mahbud Alam hakkında Türkiye'nin İspanya'dan iade talebinde bulunduğu iddia edildi.

İSTANBUL - Susurluk çetesiyle bağlantısı olduğu bilinen İranlı uyuşturucu kaçakçısı Lokman Gudsi Mahbud Alam hakkında Türkiye'nin İspanya'dan iade talebinde bulunduğu iddia edildi. NTV'de dün yer alan haberde, Urfi Çetinkaya ve 14 adamının yakalandığı Matador Operasyonu sırasında
İspanya'da yakalanarak tutuklanan Alam'ın hakkındaki üç ayrı gıyabi tutuklama kararı nedeniyle istendiği belirtildi.
Alam, polis kayıtlarına ilk olarak 10 Kasım 1993'te İstanbul'da sahte pasaportla gözaltına alınarak geçti. Sınırdışı işlemleri başlatılarak ertesi gün Emniyet Genel Müdürlüğü'nce Ankara'ya götürülen Alam'ı dönemin Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in, özel timci Ayhan Çarkın'la aldırarak makamına getirttiği ve serbest bıraktığı öne sürülüyordu.
İddialara göre Alam, yaklaşık 3 ay sonra sahte belgelerle, Gürbulak sınır kapısından Madrid'e gitmiş gibi gösterildi. Susurluk kazası sonrası ortaya çıkarılan bu olay nedeniyle Şahin ve Çarkın görevi kötüye kullanmaktan zamanaşımı nedeniyle kurtuldu. 1996'da da Sapanca'da bir çiftlik evine düzenlenen baskında 1.5 ton baz morfin ve 750 kilo asitanhidrit ele geçirildi. Olayla ilgili olarak Hurşit Han ve 19 adamı yakalanırken, malın sahibi Alam hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkartıldı.
Yine 1996'da İstanbul Atatürk Havalimanı'nda 28 milyar liralık dövizle yakalanan 'kurye kız' Dilek Örnek, taşıdığı dövizin eroin parası olduğunu kabul etti ve parayı, Kapalıçarşı'daki Alam'a ait Azer Döviz'e getirdiğini söyledi. Alam hakkında bir kez daha gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Susurluk Çetesi davası savcısı da, Susurluk sanıkları ile Alam arasındaki ilişkiye değinmişti.