Susurluk Şemdinli'de

Linç edileceklerdi
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesindeki bombalama olayı aydınlatılamadı. Tanıklara göre bombayı atan kişi beyaz bir otomobile doğru kaçtı. Çevredekiler hem kaçan kişiyi hem de otomobildeki iki kişiyi yakaladı. Linç edilmek istenen üç kişi olay yerine gelen polis tarafından Emniyet'e götürüldü.
Askerden açıklama
Zanlıların, Jandarma İstihbarat Teşkilatı (JİT) mensubu olduğu anlaşıldı. JİT ekibinin, savcıya, "Olay yerinden tesadüfen geçiyorduk" diye ifade verince bırakıldığı öğrenildi. Aracın bagajında üç Kalaşnikof ve askeri malzeme bulundu. Genelkurmay, 'Konu adli makamlara intikal etmiş, yasal işlem başlatılmıştır" diye açıklama yaptı.
Ağar'a telefon
Son iki buçuk ayda bazıları faili meçhul kalan bombalı saldırıların yaşandığı ilçede halk gözaltına alınanların serbest bırakıldığı haberi üzerine yürüyüş yaptı. Taş yağmuruna tutulan polisler, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ı telefonla arayarak yardım istedi. Ağar, yetkilileri arayıp yardım yolladı.
Meclis inceleyecek
CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan, 'faillerin ortada olduğunu' söyleyip olayın aydınlatılmasını istedi. Başbakan Erdoğan dün Hakkâri milletvekillerinden bilgi aldı. TBMM, bölgeye heyet gönderecek. İçişleri iki mülkiye başmüfettişi görevlendirdi.

ANKARA/HAKKÂRİ - Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde önceki günkü bombalı eylemin ardından bombacı oldukları gerekçesiyle halk tarafından linç edilmek istenen, ardından da polise teslim edilen üç kişinin, Jandarma İstihbarat Teşkilatı'nın (JİT) sivil ekibi olduğu ortaya çıktı. JİT ekibinin, olayı soruşturan savcıya, "Olay yerinden tesadüfen geçiyorduk" diye ifade verdiği öğrenildi. Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, bir kişinin gözaltında olduğunu, dört kişinin de ifadesine başvurulduğunu açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı, olayın her yönüyle adli makamlara intikal ettiğini ve gerekli yasal işlemlerin yapılmakta olduğunu açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, dün partisinin Hakkâri milletvekillerini çağırarak gelişmeler hakkında bilgi aldı ve bölgeye giderek rapor hazırlamalarını istedi.
Şemdinli'deki Umut Kitabevi'ne yönelik bombalı saldırının ardından, vatandaşlarca bombacı oldukları gerekçesiyle linç edilmek istenen ve polis yardımıyla kurtulan üç kişinin, JİT'in sivil ekibi olduğu öğrenildi. Bir subay, bir astsubay ve bir uzman çavuştan oluşan JİT ekibinin, olayı soruşturan savcıya, "Olay yerinden tesadüfen geçiyorduk" diye ifade verdiği ve bu ifade üzerine savcı tarafından serbest bırakıldığı bildirildi. Vatandaşların, bombacıların kullandığı araç olduğu gerekçesiyle polise teslim ettiği Renault 19 marka beyaz otomobilin de vatandaşların linç etmek istediği JİT ekibinin kullandığı otomobil olduğu saptandı.
Arabayı jandarma inceleyecek
Söz konusu otomobilin bagajında üç Kalaşnikof ve askeri malzeme ile bombalı saldırıya uğrayan kitabevinden toplanan delillerin, Jandarma'nın Van'daki kriminal laboratuvarında inceleneceği öğrenildi. Otomobil üzerinde inceleme yapan savcı ve polislere açılan ateşin de yine JİT'te görevli bir astsubayın arabasından geldiği öne sürüldü. Plakası 42 ile başlayan, ancak harf ve son rakam grubu alınamayan Doğan marka aracın sahibinin kimliğini belirlemek üzere çalışma başladı.
Şemdinli'deki otomobilde bulunduğu ileri sürülen bir askeri kimlik dün basın kuruluşlarına ulaştırıldı. Bombalı saldırıyı yapanların kullandığı ileri sürülen 30 AK 933 plakalı otomobilde savcının incelemesinden önce çevredekilerin bulunduğu iddia edilen kimliğin Hakkâri Jandarma Komutanlığı'nda görevli astsubay başcavuş Ali Kaya'ya ait olduğu ve aynı kişi adına düzenlenen 'Şemdinli'de görevlidir' yazılı emir bulunduğu ileri sürüldü.
Vali: Gözaltı sayısı artabilir
Hakkâri Valisi Erdoğan Gürbüz, önceki gün meydana gelen olaylarla ilgili olarak CNN Türk'ün canlı yayınında telefonla soruları yanıtladı. "Güvenlik güçlerinin bu işle ilişkisi olması mümkün değil. Böyle bir şey mümkün olabilir mi" dedi. Bir kişinin gözaltında olduğunu belirten Vali Gürbüz, bu sayının artabileceğini açıkladı. Gürbüz soruşturma kapsamında şüpheli olarak 4 kişinin de ifadesine başvurulduğunu söyledi.
Savcının olaya el koyduğunu, 15-20 kişinin tanık olarak ifadelerinin alındığını belirten Gürbüz, soruşturmanın gizliliği açısından gözaltındaki kişinin kimliğinin şu aşamada açıklanamayacağını söyledi. Vali Gürbüz, "Kim ne gördüyse, ne bilgisi, görgüsü varsa
onu gelsin söylesin. Buna milletvekili Canan da dahildir" dedi. Gürbüz, iddialar için İçişleri Bakanlığı'ndan bir polis ve bir mülkiye başmüfettişinin ilçeye geleceğini söyledi.
Genelkurmay Başkanlığı, Şemdinli'deki olayın adli makamlara intikal ettiğini ve gerekli yasal işlemlerin yapılmakta olduğunu açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bu üzücü olaya bazı askeri şahısların da karışmış olabileceğine dair iddialar ortaya atılmaktadır. Söz konusu olay her yönüyle adli makamlara intikal etmiş olup gerekli yasal işlemler yapılmaktadır. Soruşturma safhasının gizliliği dolayısıyla gelişmeler hakkında yapılacak müteakip açıklamalar adli makamların takdirinde olacaktır."
İT Müsteşarı, Başbakanlık'ta
Başbakan Erdoğan da AKP'nin Hakkâri milletvekilleri Mustafa Zeydan ile Fehmi Öztunç'u genel merkeze çağırarak olaylar hakkında bilgi aldı. Vekillerin acilen bölgeye gitmelerini de isteyen Başbakan Erdoğan, olayların patlak vermesinin hemen ardından bölgeye gitmemeleri nedeniyle sitem etti.
MİT Müsteşarı Emre Taner de dün akşam Başbakanlık'a gelerek Erdoğan'la yaklaşık 1 saat görüştü. Taner'in, Şemdinli'deki olaylarla ilgili Erdoğan'a bilgi verdiği belirtildi.
Bu arada, TBMM, CHP ve ANAP'tan heyetler de Şemdinli'ye gitti.


    http://www.radikal.com.tr/7628447628440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.