Susurluk yolun sonunda

Yargıtay Başsavcılığı, Susurluk çetesi davasında altışar yıl ağır hapse mahkûm edilen eski Özel Harekât Dairesi...

ANKARA - Yargıtay Başsavcılığı, Susurluk çetesi davasında altışar yıl ağır hapse mahkûm edilen eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin ve eski MİT görevlisi Korkut Eken, 4'er yıl hapse mahkûm edilen Özel Harekâtçı polisler ile katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'nın da bulunduğu 12 sanıkla ilgili ceza kararının onanmasını istedi.
Başsavcı incelemesini tamamladı
3 Kasım 1996'da Susurluk'taki trafik kazasıyla ortaya saçılan çete ilişkilerinin en tipik örneğiyle ilgili yargılamada son dönemece gelindi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul 6 Nolu DGM'nin 'Çete vardır ve cezasız kalmamalıdır' görüşüyle geçen şubat ayında sonuçlandırdığı davayla ilgili incelemesini tamamladı. Başsavcılık tebliğnamesinde, DGM kararını usul ve esas (suçun niteliği, verilen cezalara indirim yapmama, ertelememe, kamu haklarından yasaklama vb.) yönünden onanması yönünde görüş bildirildi. Tebliğname, Yargıtay 8. Ceza Dairesi'ne gönderildi.
Temyiz incelemesi
Daire dosya üzerinde yaptığı ilk incelemede, sanıkların temyiz incelemesinin duruşmalı yapılması talebini de dikkate alarak, davayı 20 Eylül 2001'de görüşmeye karar verdi.
'Çete vardır, cezasız kalamaz'
Dört yıl süren Susurluk davası, 12 Şubat 2001'de 188 sayfa tutan gerekçeli kararla sonuçlandırılmıştı. İlk kez bu kararla devlet içindeki yasadışı örgütlenmenin adı 'çete kurmak' olarak tanımlanmış ve şöyle denilmişti:
"Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve yüce Türk milletinin iç ve dış güvenliğinin katillere, uyuşturucu kaçakçılarına, kumarhane işletmecilerine emanet edilmesi, bunlardan medet umulması affedilemez, kabul edilemez bir davranıştır. Suçlular cezalarını çekmelidir. Suçun oluşumu için teşekkül yeterlidir."
Çetecilerin cezaları
6 No'lu DGM, Şahin ve Eken'i çeteyi yönetmekten altışar yıl, eski özel timci polisler Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Oğuz Yorulmaz, Enver Ulu, Mustafa Altunok, Ercan Ersoy ve Ziya Bandırmalıoğlu ile Abdülgani Kızılkaya, Haluk Kırcı, Yaşar Öz, Sami Hoştan ve Ali Fevzi Bir'i çete üyeliğinden dörder yıl hapse mahkûm etmişti. Cezaları en üst sınırdan veren DGM, 'iyi hal' indirimine de gitmemişti.