Susurluk'a yeni kanıt

Şahsa mahsus
Ukrayna'da yakalanan katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'nın kullandığı Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaportun, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bizzat Kırcı için hazırlandığı ortaya çıktı. Pasaport dosyasında Bulut'un değil, Kırcı'nın resmi var.
Ya Ağar, ya MİT
Üst düzey bir Emniyet yetkilisi şu bilgileri verdi: "Mevcut bilgi ve belgelere göre Kırcı'ya yeşil pasaport ancak yukarıdan gelen bir talimatla verilmiş olabilir. Dönemin Emniyet Müdürü (Mehmet Ağar) ya da MİT'ten böyle bir talimat gelmiş olabilir."
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Ukrayna'da yakalanan Bahçelievler katliamı hükümlüsü Haluk Kırcı'nın üzerinden çıkan Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaportun, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bizzat Kırcı için hazırlandığı ortaya çıktı. Emniyet'teki pasaport dosyasından Bulut'un değil, Kırcı'nın fotoğrafı çıktı. Bu, Emniyet'in Bulut'un kimlik bilgileriyle Kırcı'ya yeşil pasaport verdiğini ortaya koydu. Kırcı'nın, Bulut adına düzenlenmiş pasaportun süresini iki kez uzattırdığı, son süre uzatımını ise yanlışlıkla salıverilmesinden hemen sonra Almanya'da yaptırdığı belirlendi.
Dosya Aydıner'de
22 Ekim 2004'de Kiev yakınlarında yakalanan Haluk Kırcı için iade süreci başlatan Ukrayna, geçen perşembe günü Kırcı'nın üzerinden Remzi Bulut adına düzenlenmiş yeşil pasaport çıktığını bildirmiş ve pasaportun bazı sayfalarına ait fotokopileri göndermişti. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, Ukrayna'dan gelen fotokopilerle Bulut adına düzenlenen yeşil pasaporta ilişkin dosyaya el koydu.
1995 Nisanı'nda Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar, Hudut ve İltica Daire Başkanlığı'nca Remzi Bulut adına düzenlenen yeşil pasaporta ilişkin dosyadan, Haluk Kırcı'nın fotoğrafı çıktı. Memuriyet derecesi üç ve daha yüksek olan devlet memurlarına verilen yeşil pasaportun, Maliye Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya dayanılarak hazırlandığı anlaşıldı. Dosyadan, Maliye Bakanlığı' nın hazırladığı bu yazı da çıktı. Yazıda Remzi Bulut, 1. derece maliye uzmanı olarak gösterilirken, bu sıfat Kırcı'nın kullandığı pasaportun meslek hanesine yazıldı.
Maliyede Bulut yok!
Ancak Maliye Bakanlığı'nda Remzi Bulut adında bir uzman olmadığı saptandı. Yeşil pasaportun kimlik bilgileri bölümüne göre Remzi Bulut, Elazığ'a bağlı Karakoçan nüfusuna kayıtlı. Adına yeşil pasaport düzenlenen Remzi Bulut adlı kişi, hâlâ Karakoçan'da sade bir vatandaş olarak yaşıyor.
Olay tarihinde Emniyet Genel Müdürü, şu an DYP lideri olan Mehmet Ağar'dı. 10 Temmuz 1993-31 Ekim 1995 arasında Emniyet Genel Müdürü olan Ağar, Kırcı'nın nikâh şahitliğini de yapmıştı. Susurluk skandalının kilit isimleri Abdullah Çatlı'dan (Mehmet Özbay) Ağar imzalı uzman belgesi, Yaşar Öz'den ise yeşil pasaport çıkmıştı. MİT'e ajanlık yaparken kayıplara karışan Tarık Ümit'e ise MİT'in talebi üzerine yeşil pasaport verilmişti.
Süresi iki kez uzatılmış
Kırcı'nın kullandığı yeşil pasaportun süresinin, bugüne kadar iki kez Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosluğu'nca uzatıldığı öğrenildi. 1995 Nisanı'nda dört yıllığına düzenlenen yeşil pasaportun süresinin 1999 Nisanı'nda dolduğu ve ilk uzatımın, 1999'un ilk günlerinde Hamburg Başkolosluğu'nca gerçekleştirildiği belirtildi. Daha önce de cezaevinden 'yanlışlıkla' salıverilen Kırcı, 10 Ocak 1999'da İstanbul'da yakalanmıştı.
'Yanlış hesap'
1999'da süresi dört yıl uzatılan yeşil pasaportun ikinci kez süre uzatımı, Kırcı'nın ikinci salıverilmesini izleyen günlere rastlıyor. Yargıtay'ın 'yanlış hesabı' nedeniyle 18 Mart 2004'te Ödemiş Cezaevi'nden salıverilen Kırcı hakkında, yanlış hesap düzeltilince gıyabi tutuklama kararı çıkarılmıştı. Kırcı, serbest kaldıktan 11 gün sonra yeniden aranmaya başlanmıştı. Pasaportun süresi, 2004 Nisanı'nın ilk günlerinde yine Hamburg Başkonsolosluğu tarafından dört yıl uzatıldı.
Emniyet Genel Müdürü Aydıner, tüm bu gelişmelerden İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'yu bilgilendirdi. Şimdi soruşturma için Aksu'nun talimatı bekleniyor.
CHP işin peşinde
CHP Milletvekili Yılmaz Kaya, olayı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kaya, Aksu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, şu sorulara yanıt istedi: "Kırcı'ya yeşil pasaport verilmesi konusunda kolaylık sağlanması için Maliye Bakanlığı'ndan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne herhangi bir yazı yazıldı mı? Yasal olmayan işlemler yaptığı belirlenen görevli var mı? Varsa bu kişiler halen görevde mi? Herhangi bir yasal işlem yapıldı mı?"