'Susurlukçular birbirlerini tanıyordu'

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, eski DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak'a 'Susurluk Çetesi Davası'nda verilen beraat kararını bozma gerekçelerini açıkladı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay 8. Ceza Dairesi, eski DYP Milletvekili Sedat Edip Bucak'a 'Susurluk Çetesi Davası'nda verilen beraat kararını bozma gerekçelerini açıkladı. Bucak'a 'Susurluk davası'nda çete yöneticiliğinden ceza istenen gerekçeli kararda şu tespitler yapıldı:

 • Araçta ele geçen Baretta marka 22 kalibrelik tabanca ile susturucularının HOSPRO firmasınca Emniyet'e hibe edilen, daha sonra birçoğu kaybolan silahlardan olduğu ve namlusunun da değiştirildiği anlaşılmıştır.
 • Kazanın oluş biçimi, silah ve malzemelerin araçta bulundukları yerler göz önüne alındığında, bunların araca sonradan konulduğunu ya da sanığın bunlardan haberi olmadığını kabul etmek mümkün değil.
  'Çatlı'yla çok samimiydiler'
 • Mahkûmiyet kararı verilen Ercan Ersoy, Mustafa Altınok, Enver Ulu, Ayhan Çarkın ve Oğuz Yorulmaz sanığın resmi korumalarıdır. Bu kişilerin resmi görevleri öncesi uzun yıllardır Bucak'la görüştükleri sabittir.
 • Bu polislerden Ersoy, Çarkın, Yorulmaz ve Abdullah Çatlı'nın da karıştığına dair bulgu bulunan Ömer Lütfü Topal cinayetiyle ilgili
  İstanbul Emniyeti'nce gözaltına alındıklarında, koruma görevlerine başlamadıkları halde, sanık İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Yazıcıoğlu' nu birçok kez telefonla arayarak durumlarıyla ilgilenmiş. Bu üç kişi aynı gün bakanlık talimatıyla Ankara'da Özel Harekât Daire Başkanı olan Şahin'e teslim edilmiş ve Başsavcılığa da hiçbir şekilde bilgi verilmeyip şahıslar serbest bırakılmıştır.
 • Sanığın kırmızı bültenle aranan ve yasadışı birçok eylemi nedeniyle kamuoyunca ismi çok iyi bilinen Abdullah Çatlı ile en az iki yıldır tanıştığı, gerçek kimliğini bildiği, sürekli ve samimi bir şekilde görüştüğü,
 • Çete üyeliğinden mahkûmiyetleri kesinleşen emekli yarbay Korkut Eken, Emniyet Müdürü İbrahim Şahin, polis memurları, kumarhane işletmecileri Sami Hoştan ve Ali Fevzi Bir ile katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'nın da Sedat Bucak'la 'yakın ilişki' içinde oldukları,
 • Korkut Eken, İbrahim Şahin, Sami Hoştan ve Haluk Kırcı'nın Siverek'te sanık tarafından ağırlandıkları dosyadaki bilgi ve belgelerle sabit olup, olağan yaşam koşulları içinde bir araya gelmeleri ve tanışmaları dahi olanaksız olan tüm bu kişilerle sanık arasındaki ilişkiler ağının yasal bir zeminde gerçekleşip, resmi birtakım gerekçelerden kaynaklandığını, rastlantısal ve meşru olduğunu kabul etmek kesinlikle mümkün değildir.
  Yılmaz'ın ifadesi de kanıt oldu
  Gerekçeli kararda eski ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın, Susurluk Araştırma Komisyonu'na verdiği ifade de Bucak aleyhine kanıt olarak gösterildi. Yılmaz, ifadesinde şunları söylemişti: "İşadamı Mehmet Ali Yaprak'ın kaçırılarak Bucak'ın köyünde tutulduğu Emniyet'e bildirilmesine rağmen failler bulunamadı. Sedat Bucak'ın amca çocuğu Fatih Bucak da MİT'e başvurarak, Lütfi Topal cinayetini Sedat Bucak'ın azmettirdiğini, koruması olan özel timciler ve Abdullah Çatlı'nın bizzat olayın içinde olduğunu anlatmış. İfadeyi ben okudum."
  Gerekçenin sonunda, oybirliğiyle Bucak'ın çete yöneticiliğinden cezalandırılması istendi. İstanbul'da yeniden yargılanacak olan Bucak, mahkemenin bozmaya uyması halinde 6 yıla kadar hapis cezası alabilecek.