Susurluk'ta kritik gün

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in DGM Yasası'na veto gerekçesi yaptığı ve Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in DGM Yasası'na veto gerekçesi yaptığı ve Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun
'temiz toplum özleminin simgesi' haline geldiğine işaret ettiği Susurluk davasında kritik karar için gözler Yargıtay'a çevrildi.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Susurluk davası sanıklarına verilen ceza kararını bozan daire kararına itiraz eden Kanadoğlu'nun başvurusunu bugün görüşecek.
Gizlilik için bozma
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, geçen ay İstanbul 6 No'lu DGM'nin, Susurluk davasıyla ilgili ceza kararını 'sanıkların kayıp silahlar konusunda gizli duruşma istemlerinin yerine getirilmemesi' ve 'Ömer Lütfi Topal'ın öldürülmesiyle ilgili davanın sonucunun beklenmediği' gerekçeleriyle bozmuştu.
'En tehlikeli çete'
Yargıtay Başsavcısı çete sanıklarına cezayı bozan daire kararına 'gizli duruşma istenemez, yargılamada aslolan aleniyettir' gerekçesiyle itiraz ederken, davanın zamanaşımına uğratılma ihtimaline de dikkat çekmişti. Topal cinayeti davasının sonucunun beklenmesi gerekçesine karşı çıkan Başsavcı, ilk cezayı veren DGM'nin 'En tehlikeli çeteler, içinde kamu görevlilerinin yer aldığı çetelerdir' gerekçesine de itirazında yer vermişti.
Emsal olacak
Yargıtay Başkanvekili Mater Kaban başkanlığında en az 22 Yargıtay üyesinin katılımıyla toplanacak kurul, Başsavcı'nın itirazını yerinde görürse Daire'nin bozma kararı geçersiz olacak. Dosya, bu durumda aynı dairece yeniden ve esastan incelenecek.
8. Ceza Dairesi, bu kez DGM'nin verdiği cezaların onanması veya bozulması yönünde görüş oluşturacak. Kurul'un itirazı kabulü,
'Gizli duruşma yapılmalı' gerekçesiyle davaların bozulmasının doğru olmayacağı yönünde de emsal oluşturacak.
Daire, İstanbul 6 No'lu DGM' nin 'Çete vardır' görüşünü paylaşırsa, sanıklardan
İbrahim Şahin ve Korkut Eken'e çete kurmak ve yönetmekten 6'şar yıl, diğer sanık özel timciler Oğuz Yorulmaz, Ayhan Çarkın, Ercan Ersoy, Enver Ulu, Mustafa Altunok, Ziya Bandırmalıoğlu, Ayhan Akça, şoför Abdulgani Kızılkaya, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz, Ali Fevzi Bir ve Sami Hoştan ile ülkücü katliam hükümlüsü Haluk Kırcı'ya verdiği 4'er yıl hapis cezası kesinleşecek.
Reddedilirse sil baştan
Genel Kurul, Başsavcı'nın itirazını reddederse, dava DGM'ye geri dönecek ve sil baştan ele alınacak. Ancak, çete suçlarını DGM kapsamından çıkaran, fakat Sezer'in veto ettiği yasa olduğu gibi çıkarılırsa dava DGM'den alınarak Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilecek. Yeni mahkeme, eski cezaları tekrar edebileceği gibi sanıklar hakkında beraat kararı da verebilecek.
Sezer yakın takipte
Dava Cumhurbaşkanı Sezer'in de yakın takibinde. Sezer, çete suçunu DGM'den çıkaran yasayı geri çevirirken Susurluk davasını örnek göstermiş, kamu güvenliğiyle ilgili bu suçlarla etkili mücadelenin önemine işaret etmişti.