Susurluk'tan ilk kez hâkim karşısında

Susurluk'tan ilk kez hâkim karşısında
Susurluk'tan ilk kez hâkim karşısında

Ağar duruşması bugün 14.00?da.

ANKARA - Eski Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, Susurluk davası kapsamında, emniyet genel müdürü olduğu dönemle ilgili ‘cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak’ iddiasıyla bugün ilk kez hâkim karşısına çıkıyor.
Danıştay’ın, Ağar’ın yargılanması kararı üzerine, dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. Ağar ‘vali’ statüsünde olduğu gerekçesiyle dosya Yargıtay 8.Ceza Dairesi’nde görüşülmüş, ancak daire “Suç tarihinde emniyet müdürüydü’ diyerek ‘görevsizlik’ kararı vermişti. Bunun üzerine dosyanın gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, konunun terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin alanına girdiği sonucuna varmıştı. Bu mahkeme de 19 Ocak 2009’da dosyaya ilişkin incelemesini tamamlamış ve Ağar’ın, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili olarak ‘cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak’ suçundan yargılamasınna karar vermişti. Duruşmanın, bugün saat 14.00’da yapılmasını karara bağlayan Mahkeme, Ağar’ın ‘mazeretsiz duruşmaya gelmediği takdirde zorla getirileceği’ni bildirmişti.
Susurluk’un ilk duruşması 2 Haziran 1997’de yapılmış, Ağar hiç  yargılanamamıştı. Ağar’a, Abdullah Çatlı’nın yerini bildiği halde yetkililere haber vermediği, saklanmasına yardım ettiği, Çatlı ve Yaşar Öz’e silah taşıma belgesi ve yeşil pasaport verilmesini sağladığı suçlamaları yöneltildi. (Radikal)