Susurluk'u unut

İşte iki gerekçe
İstanbul 6 No'lu DGM'nin, ana Susurluk davasında İbrahim Şahin ve 13 arkadaşını
'çete'den mahkûm eden kararı, Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Daire, sanıkların 'kayıp silahlar'la ilgili gizli celse isteğine uyulmamasını ve Topal davasının beklenmemesini eksiklik saydı.
Sanıklar rahatladı
Savunmalarında, "Kayıp silah yok, yapılanlar devlet sırrıdır, ancak gizli celsede anlatabiliriz" diyen sanıklar bozma kararıyla rahatladı. Yargıtay'ın, beklenmesini istediği Ömer Lütfü Topal cinayetiyle ilgili davanın son duruşmasında savcı, sanıkların 'delil yetersizliği'nden beraatini istemişti.
Mahkeme direnebilir
DGM verdiği ceza kararında direnme hakkına sahip. Ancak, Yargıtay'ın talebine uyularak yeniden yargılama yapılırsa, beş yıldır süren davada sanıkların aklanması da mümkün. Karar üzerine Mehmet Ağar, "Ankara'da gerçek hâkimler varmış" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - İstanbul DGM' nin 'Çete vardır' gerekçesiyle sıraladığı kanıtlar, Susurluk davasını mahkûmiyetle bitirmeye yetmedi. Yargıtay, beş yılı geride bırakan Susurluk davasında 14 sanığa verilen ceza kararını dün 'eksik soruşturma' gerekçesiyle bozdu. 'Yaptıklarımız devlet sırrı' diyen sanıkların 'gizli celse'de dinlenmemesini bozma gerekçesi yapan Yargıtay'ın kararı, beraat dahil yeni olasılıkları gündeme getirdi. 3 Kasım 1996'da Susurluk'taki trafik kazasıyla ortaya çıkan devlet içindeki
yasadışı ilişkilere İstanbul DGM Başsavcılığı'nca Haziran 1997'de açılan davada 'çete' teşhisi konmuştu.
İstanbul'da ceza
İstanbul 6 No'lu DGM, Şubat 2001'de tamamladığı yargılamada, Özel Harekât Dairesi Şefi İbrahim Şahin ve eski MİT'çi Korkut Eken'i 'çete kurmak-yönetmek' suçundan 6'şar, özel timci eski polis memurları Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Oğuz Yorulmaz, Enver Ulu, Mustafa Altunok, Ercan Ersoy ve Ziya Bandırmalıoğlu ile Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak'ın şoförü Abdülgani Kızılkaya, katliam sanığı Haluk Kırcı, uyuşturucu kaçakçısı Yaşar Öz, Ömer Lütfü Topal'ın iş ortakları Sami Hoştan ve Ali Fevzi Bir'i ise çete kurmaktan 4'er yıl ağır hapse mahkûm etmişti. Eken ve Şahin'i ömür boyu, diğerlerini 3'er yıl kamu hizmetlerinden yasaklayan DGM, iyi hal indirimi de yapmamıştı.
Ağır mesajlar verdi
DGM'nin 188 sayfalık gerekçesinde 'Ceza için çete kurulmuş olması yeterlidir' görüşü belirtilirken, "Suçlar cezasız kalmamalı. Suçluları koruyanlar adaletin bir gün kendilerine de lazım olacağını bilmeli. Suç işleyenin cezasını çekmediği toplumda sosyal ve siyasal istikrar sağlanamaz, huzur ve refah olmaz" denilmişti.
Başsavcı onay istedi
Davanın 'Hakkında yakalama ve gıyabi tutuklama kararı bulunan Abdullah Çatlı'yı saklamak' suçuyla ilgili bölümü af kapsamına girerken, sanıklar ceza kararını temyiz etmişti. Yargıtay Başsavcılığı hazırladığı tebliğnamede 'usul ve yasaya uygun' olduğu gerekçesiyle DGM'nin ceza kararının onaylanmasını istemişti. Yargıtay'da geçen ay yapılan duruşmada sanıklar, beraatlerini istemişti.
Yargıtay bozdu
Ana Susurluk davasıyla ilgili Yargıtay'ın temyiz incelemesi dün bitti. 8. Ceza Dairesi'nin oybirliğiyle aldığı karar, sanıklardan hiçbirinin gelmediği dünkü oturumda başkan Naci Ünver tarafından açıklandı.
Ünver, DGM'nin ceza kararının iki noktada 'eksik soruşturma' gerekçesiyle bozulduğunu söyledi. 8. Ceza Dairesi, ilk olarak sanık özel timci Ayhan Çarkın'ın,
"Duruşma gizli yapılsın, devletin yüksek menfaatleri bahane edilerek bazı sanıklar göz ardı edildi, ben de gizli duruşmada açıklama yapacağım" ve Korkut Eken'in avukatlarının "Kayıp silahlarla ilgili gizli oturumda açıklama yapacağım" şeklindeki taleplerinin yerine getirilmemesini eksiklik olarak gördü. Daire, karar alındığı halde bu işlemin yapılmasından vazgeçilmesini eleştirdi.
'Topal davasına bakın'
İkinci olarak 8. Daire, sanıkların yargılandığı kumarhaneler kralı Ömer LütfüTopal'ın öldürülmesiyle ilgili davanın hangi aşamada olduğunun araştırılmasını,
bu dosyaya bakıldıktan sonra sanıklarla ilgili hüküm kurulmasını istedi. Yargıtay'ın bozma kararına, önceki aşamada cezaların onanmasını isteyen Yargıtay Başsavcılığı' nın itiraz hakkı bulunuyor. Yargıtay Ceza Genel Kurulu itirazı kabul edse, ceza kararlarının onanması gündeme gelecek.
DGM'de yeniden
İtiraz olmaz veya reddedilirse bozma kararı hızla İstanbul DGM'ye iletilecek. DGM davayı yeniden ele alacak. Bozma gerekçeleri usule ilişkin olduğu için DGM'nin buna uyma olasılığı yüksek. Bozma doğrultusunda DGM, sanıkları gizli oturumda dinleyecek ve özellikle kayıp silahların akıbetini öğrenmeye çalışacak. Ayrıca Beyoğlu Ağır Ceza'dan Topal cinayetinin akıbetini soracak ve bundan sonra hüküm verecek.
DGM'nin önünde bu aşamada birden çok seçenek bulunuyor. Öncelikle, usul eksiklerini yerine getirdikten sonra eski ceza kararında direnebilecek. Bu durumda dosya yeniden Yargıtay'a gidecek. İkinci olarak DGM, gizli celsede anlatılacaklar ile Topal dosyasını değerlendirdikten sonra, suçların sanıklar tarafından işlenmediği görüşüne ulaşıp beraat verebilecek.
Zamanaşımı
Bozmadan sonra yeni yargılamada karar verilme süreci çok uzadığında zamanaşımı da tartışılacak. Çünkü davanın üzerinden bugüne kadar 4.5 yıl geçti. Bu davada zamanaşımı 7.5 yılda bitiyor, bu sürede bitirilemezse dava zamanaşımıyla da ortadan kaldırılabilecek.
Bozma sonrası sanıkları korkutan tek olasılık davaya yeni sanık dahil edilmesi ve eski cezaların tekrar edilmesi olacak. Çünkü bozma kararında sanık Ayhan Çarkın'ın 'Bazı devlet görevlileri davaya dahil edilmedi' sözü ortada. Yeni isimler de davaya dahil edilebilecek.
Toptan örtbas
Bozma kararı Eken ve Şahin dahil 14 sanığa nefes aldırdı, cezaevinden şimdilik kurtulan sanıklar zaman kazandı. Her iki bozma nedeni de sanıkların lehine sonuç doğurabilecek.
Özellikle Topal cinayeti davasındaki gelişmeler sanıkları cezadan kurtaracak bir seyir izliyor. Topal cinayeti davasında önceki hafta savcı, tüm sanıklar için 'kanıt yetersizliği' gerekçesiyle beraat isteminde bulunmuştu. Mahkemenin de bu yönde karar vermesi, DGM'nin yeniden çeteden ceza vermesini zorlaştırabilecek. Ayrıca gizli celsede 'bunlar devlet sırrı, işte kanıtı' denildiğinde mahkemenin yapacağı fazla bir şey yok.
Yeni yapılacak yargılamada, kayıp silahlar ve Topal cinayetinde sanıkların sorumluluğu bulunmadığına karar verilmesi, 'Ortada somut suç yoksa, çete de yok demektir' kararına gerekçe yapılabilecek. Böylece 'Devlet içinde çete yokmuş' görüşüyle en büyük çete davasının da üstü örtülebilecek.
Ağar memnun
Karar öncesi Radikal'i, kayıp silahlar davasının affa sokulması kararını işlediği 'Susurluk örtbas' haberi nedeniyle uyarırken 'Arkadaşları tutmakta zorlanıyorum' mesajı ileten Mehmet Ağar, bozma kararını "Demek ki Ankara'da gerçek hâkimler varmış" sözleriyle övdü. Davayla ilgili yayın yapılmasını eleştirmeyi sürdüren Ağar, "Şimdi herkesin saygı ve sükûnet içinde beklemesi lazım" dedi.
Sanıklardan hiçbirinin katılmadığı Yargıtay'daki duruşmada 'hafıza kaybı yaşadığı' açıklanan İbrahim Şahin, bozma kararını avukatının duruşma salonunda açık tuttuğu cep telefonundan naklen dinledi.