Susurluk'un tek suçlusu!

Bir kaza sonucu 'Susurluk çetesi'ni ortaya çıkaran kamyon şöförü Hasan Gökçe, mahkûm olan ve bu işten en çok zararlı çıkan tek kişi oldu.

İSTANBUL - Bir kaza sonucu 'Susurluk çetesi'ni ortaya çıkaran kamyon şöförü Hasan Gökçe, mahkûm olan ve bu işten en çok zararlı çıkan tek kişi oldu.
Kazadan bir gün sonra, 'Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına yol açmak' suçundan tutuklanan kamyon şoförü Hasan Gökçe, kazada 8'de 6 oranında kusurlu bulunduğu için 26 Mayıs 1997'de Susurluk Asliye Ceza Mahkemesi'nce üç yıl hapis ve 945 bin lira ağır para cezasına çarptırıldı. Hapis cezası 6 milyon 420 bin lira ağır para cezasına çevrilen Gökçe, ayrıca Hüseyin Kocadağ'ın eşi Kıymet Kocadağ'a da 100 milyon lira tazminat ödemeye mahkûm
edildi. Gökçe'nin tazminatlarını ödeyeceğini söyleyen birçok işadamının vaatleri sözde kaldı. Gökçe ve ailesi perişan oldu. Uzun süre Denizli'nin Buldan ilçesindeki evinde olayın şokunu atlatmaya çalışan Gökçe, daha sonra şoförlüğe geri döndü, ancak
1 Temmuz 1998'de Manisa'nın Ahmetli ilçesinde başka bir kamyonla çarpıştı. Bu kazaya ilişkin Ahmetli Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Gökçe, olayda kusuru bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti.