Susuz Ankara'da geç dersbaşı, yoğun eğitim

Susuzlukla tanışan başkentliler dün musluklarını açtıklarında gelen 'tıss' sesiyle, geçmiş yıllara döndü. Kentin toptancılarına kamyon kamyon bidon yağarken Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 'Okullar bir ay geç açılsın'...
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Susuzlukla tanışan başkentliler dün musluklarını açtıklarında gelen 'tıss' sesiyle, geçmiş yıllara döndü. Kentin toptancılarına kamyon kamyon bidon yağarken Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 'Okullar bir ay geç açılsın' formülüne Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'ten de destek geldi.
Bakan Çelik, su sıkıntısı nedeniyle akademik takvime göre 17 Eylül'de açılması planlanan okulların Ankara'da 15 Ekim'de ders başı yapmasına yönelik öneriye sıcak baktığını duyurdu. Çelik, "Su sıkıntısı nedeniyle olağanüstü bir durum söz konusu. Okulların geç açılması fayda sağlayacaksa bu fikri değerlendirmemiz gerekir. Ancak haziran ayından itibaren hem sınavların bitmiş olması, hem de sıcakların başlayacağı dikkate alındığında okulların kapanış tarihini bir ay ileriye atmak mümkün değil. Bunun yerine yarıyıl tatilini kısaltıp, dersleri hafta içine yayarak yoğunlaştırılmış eğitimle ders açığını kapatmak mümkün olabilir" dedi.
Kesintiye yeni model arayışı
Su konusunda yatırım yapmamakla suçlanan Gökçek ise dün Ankaralıları
"İhtiyacınız dışında suyu kesinlikle kullanmayınız. Küvet doldurup, yeniden boşaltmak israftır" diye uyardı.
Büyükşehir Belediyesi, Kesikköprü barajından su getirilmesi için inşa edilmeye başlanan 130 km'lik boru hattının 110 km'lik bölümünün tamamlandığını açıklasa da, beş ay olarak açıklanan ikişer günlük kesinti döneminin kısalacağı yönünde bir açıklama yapmadı. Ancak
Enerji Bakanı Hilmi Güler, bugün DSİ ve ASKİ yetkilileriyle bir toplantı yapacaklarını açıkladı ve "Nasıl bir modeli uygularsak halk daha az etkilenir, bulmaya çalışacaklarını" söyledi. Güler, Kızılırmak suyunun aralıktan önce getirilebileceğini de ifade etti. Sağlık Bakanlığı ise su depolarının temizliğine dikkat edilmesi için valiliklere genelge gönderdi.