Susuz kentte yaşama kılavuzu

Uzun bir aradan sonra yeniden susuz yaz yaşayacak metropollerde, halkı çeşitli tehlikelerin beklediğini vurgulayan Ufuk Üniversitesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Değertekin, şu uyarılarda bulundu:
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Uzun bir aradan sonra yeniden susuz yaz yaşayacak metropollerde, halkı çeşitli tehlikelerin beklediğini vurgulayan Ufuk Üniversitesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Değertekin, şu uyarılarda bulundu:
KLOR: Su depolamak için evinize aldığınız bidonları, sağlık ocaklarından edineceğiniz bilgiler doğrultusunda klorlayın. Bidonların ağzını kesinlikle kapalı tutun.
YİYECEKLER: Meyve ve sebzeleri kesinlikle güneş altında bırakmayın, çünkü bu durumda mikroplar üreyebilir. Su ne kadar az olsa da yiyeceklerin, ellerinizin temizliğine büyük dikkat gösterin. Dışarıda sadece temizliğine güvendiğiniz yerlerde yemek yiyin.
KANALİZASYON: İçme sularıyla, kanalizasyon boruları yan yanadır. İçme suyu azalınca negatif basınç oluşturur, çevresindeki suyu kendine doğru çeker. Borularda delik olmasa bile kanalizasyon suyuyla içme suyu birbirine karışabilir. Şüpheli suları, mutlaka kaynatarak için.
ÇOCUKLAR, YAŞLILAR: Hamilelerin, yaşlıların, bebeklerin ve kronik hastalığı olanların susuz kalmamasına özen gösterin.
BU BELİRTİLERE DİKKAT: Bulantı, kusma, ateş ve ishal susuzluğa bağlı bulaşıcı hastalıkların en büyük belirtisidir. Bu bulgulara sahip olanlar mutlaka bir doktora başvurmalıdırlar. Susuzluk tifo, bağırsak bakterilerine bağlı hastalıklara neden olabilir.