SÜTAŞ'ta 11 işçiye işe dönüş kararı

SÜTAŞ'ta 11 işçiye işe dönüş kararı
SÜTAŞ'ta 11 işçiye işe dönüş kararı
Eski TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz'ın sahibi olduğu SÜTAŞ'ta eylem yapan TEKGIDA-İŞ sendikası üyelerinin 11'i için mahkeme tarafından işe dönüş kararı verildi. Eylem yapan işçilerin bulundukları alana hayvan dışkısının döktürüldüğü gündeme gelmiş ve oayın ardından dönemin TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz istifa etmişti.

RADİKAL-SÜTAŞ’ta eylem yapan TEKGIDA- İŞ sendikası üyelerinin 11'i için mahkeme tarafından işe dönüş kararı verildi. Konuyla ilgili olarak sendikadan yapılan açıklama şöyle: Sendikal nedenle işten çıkarılan üyelerimiz için açtığımız işe iade ve sendikal tazminat davalarından 11 tanesi daha 21.01.2015 tarihinde Karacabey 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davalarda neticelenmiştir. Mahkeme vermiş olduğu kararda 11 sendika üyesi işçinin Sütaş tarafından haksız olarak sendika üyeliğinden dolayı işten çıkartıldıklarına, bu nedenle işe iade edilmelerine ve Sütaş'ın her bir işçiye ayrı ayrı tazminat olarak 12 aylık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminat ödemesine, ayrıca boşta geçen 4 aylık süreler için de işçilerin net ücretlerinin ödenmesine hükmetmiştir.

EYLEMLERİ ÇOK KONUŞULMUŞTU


TEKGIDA-İş sendikasının SÜTAŞ'taki eylemi geçen sene haziran ayında Türkiye 'nin gündemindeydi. Bazı işçilerin e-devlet şifrelerinin alındığı iddiaları gündeme gelirken, en son eylem yapan işçilerin bulundukları alana hayvan dışkısının döktürüldüğü gündeme gelmişti. Olayın ardından dönemin TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz istifa etmişti. Yılmaz istifasıyla ilgili olarak, "Benim üzerimden TÜSİAD'ın yıpratılması haberlerini ihmal edemezdim, o yüzden bu kararı aldım" demişti.