Sütlüce bombasına 8 gözaltı

Sütlüce bombasına 8 gözaltı
Sütlüce bombasına 8 gözaltı

Bir motosiklet üzerinde patlayan bomba 15 i polis 16 kişiyi yaralamıştı

Sütlüce'de polis midibüsüne yönelik bombalı eylemin failleri olduğu ileri sürülen PKK üyesi 8 kişi gözaltına alındı

İSTANBUL - İstanbul Valisi Hüseyn Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve İstanbul İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ile birlikte 1 Mart 2012 tarihinde Sütlüce'de çevik kuvvet otobüsüne yapılan bombalı saldırıya ilişkin basın toplantısı yaptı. Mutlu, saldırı sonrasında 15 polis memurunun ve bir vatandaşın yaralandığını hatırlatarak, "Bir motosiklete yüklenmiş olan patlayıcılarla gerçekleştirilmiş olan bu eylemin faillerinin yakalanması konusunda yoğun bir çalışma bugüne kadar sürdürüldü ve bununla ilgili olarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüz ve İstihbarat Müdürlüğümüz ve diğer birimlerimiz yapmış oldukları çalışmalar sonucunda bombalama eylemini gerçekleştiren 2 kişi ve bu eyemde bu 2 kişiye yardımcı olan 5 kişi olmak üzere toplam 7 kişiyi gözaltına aldılar ve olay aydınlatılmış oldu" dedi.

ÖRGÜT MENSUPLARI YAKALANARAK, ADLİ MAKAMLARA TESLİM EDİLMİŞLERDİR
İstanbul'un bir huzur, güvenlik şehri olduğunu söyleyen Mutlu, "Bu özelliğini bozmaya veya halkımızın huzurunu kaçırmaya hiç bir örgütün gücü asla yetmeyecektir. Devletimizin gücü, güvenlik güçlerimizin bu konudaki kararlılığı, cesareti, azmi ve bilgisi hiç bir terör örgütünün İstanbul'da bu tür eylemleri gerçekleştirmesine, gerçekleştirse dahi faili meçhul kalmasına fırsat vermeyecektir. Bu eylemde de olduğu gibi kısa süre içerisinde örgüt mensupları yakalanarak, adli makamlara teslim edilmişlerdir. Bundan sonra da bu kararlı duruşumuzu terör örgütleriyle mücadele noktasında sürdüreceğiz" diye konuştu.

ŞAHISLAR DA PKK TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU VE YANDAŞLARI
Mutlu, yakalanan 7 kişinin mekanlarında ele geçirirlen malzemeleri de sıralayarak, "4 ayrı kalıp halinde toplam 890 gram TNT patlayıcı, 2 adet Rus yapımı el bombası, 4 adet elektrikli fünye, 2 adet bomba, zamanlayıcısı bomba yapımında kullanılan araç ve gereçler, 2 adet tabanca, 50 adet fişek, 2 adet tabanca susturucusu, 1 adet tabanca namlusu, 1 adet peruk ve diğer dijital malzemeler ile örgütsel içerikli dökümanlar elde edilmiştir. Bu vesileyle bir kez daha bu olayın aydınlatılmasında emeği geçen güvenlik güçlerimize, emniyet teşkilatımıza ve bütün personelimize teşekkür ediyorum ve İstanbul halkının huzur ve güvenliği için devletimizin güvenlik güçlerinin 24 saat ayakta olduğunu ve İstanbul halkının kendilerini güvende ve huzurda hissetmelerini özellikle ifade etmek istiyorum" dedi.
Yakalananların, Etiler'de gerçekleştirilen bombalı saldırının failleriyle aynı kişiler olup olmadığının sorulması üzerine Mutlu, "Hayır, ayrı. Fakat ilk baştanda tahmin ettiğimiz gibi olayın yapılış biçmi modellemesi terör örgütünün bir eylemi olduğunu gösteriyordu. Ele geçirilen şahıslar da PKK terör örgütü mensubu ve yandaşları olarak netleşmiştir" diye konuştu. Mutlu, yakalananların içlerinde daha önce başka olaya karışanların da, ilk kez yardım ve yataklık edenlerin de bulunduğunu aktardı.

ESENYURT'TAKİ YANGINLA İLGİLİ ŞU AN GÖZALTI YOK
Esenyurt'ta 11 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili gözaltına alınan kimsenin olup olmadığı sorulunca Mutlu, "Bununla ilgili incelemeler hem adli makamlarımız tarafından yürütülüyor, hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız müfettişleri tarafından yürütülmekte. Şu ana kadar bir gözaltı işlemi yok ama tahkikatlar hem adli, hem de idari olarak titizlikle sürdürülüyor" diye konuştu.

FAİLLLERİ MUTLAKA BULURUZ
Hüseyin Çapkın da, "Bu şehirde olay olmaz değil, olur ama biz mutlaka buluruz. Bunun altını çizerek belirtiyorum, çalışmalarımız, gücümüz, teknik donanımımız bu eylemi yapanları mutlaka bulmaya yetecek güçtedir. Bunun da ispatı, şimdiye kadar olan hiç bir önemli patlama olayının faili meçhul kalmamıştır. En son Halkalı jandarma olayı da dahil faillerin tümü, düğmeye basan son kişi de Diyarbakır'da yakalanmıştı. Hiç bir büyük patlama olayı faili meçhul kalmamıştır bu şehirde, kalmaz ve biz mutlaka buluruz" dedi.(dha)