Sütlüce Mahallesi bir ayda iki delikanlısını 'suç'a kurban verdi

Kentin arka sokakları korkutuyor. Sütlüce Mahallesi'nde bir ay içinde iki genç, 'haplandığı' öne sürülen kişiler tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 18 yaşındaki Cihan Bilici, bir kıza laf atılmasına müdahale ettiği için 3 Mart 2007 gecesi, uyuşturucu hap kullanmış kişiler tarafından defalarca bıçaklandı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Kentin arka sokakları korkutuyor. Sütlüce Mahallesi'nde bir ay içinde iki genç, 'haplandığı' öne sürülen kişiler tarafından bıçaklanarak öldürüldü. 18 yaşındaki Cihan Bilici, bir kıza laf atılmasına müdahale ettiği için 3 Mart 2007 gecesi, uyuşturucu hap kullanmış kişiler tarafından defalarca bıçaklandı. Bilici'nin teyzesinin oğlu
olan 22 yaşındaki Yağmur Çelik, önceki akşam, yine hap almış kişiler tarafından öldürüldü. Gençlerin ölümü üzerine gösteri yapan mahalleli, uyuşturucu hap ve esrar kullanımının hızla arttığını, suç gruplarının oluştuğunu söylüyor.
İstanbul'da önceki gece Haliç'in kıyısındaki Sütlüce Mahallesi'ne bir araç hızla girdi. İçinde beş kişi vardı. Otomobil, bir taksiye çarptı. Mahallenin gençleriyle, otomobildekiler arasında kısa bir arbede yaşandı. Otomobildekiler, tehditler savurarak olay yerinden uzaklaştı. Mahallede yaşayanların iddialarına göre, otomobildekiler kısa süre sonra barışmak için haber gönderdi. Buluşma sırasında yine kavga çıktı. Uyuşturucu hap kullandığı öne sürülen bir kişi, Yağmur'u üç yerinden bıçakladı. Yanındaki arkadaşı Ümit Gülenç yaralandı. Yağmur, hastaneye götürülürken öldü.
Yağmur, askerden iki ay önce gelmişti. Evin büyük çocuğuydu, iki küçük kardeşi vardı. Aşcı olan babasına destek olmak için iş arıyordu. Mahallede olduğu gibi bütün İstanbul'da güvenlik sorunu artmıştı. Kentin en geniş iş sahalarından biri güvenlik şirketleriydi. Bir güvenlik şirketinde iş bulmak için eğitim sertifikası veren bir kursa başlamıştı. Çocukluğundan beri Sütlüce Spor Kulübü'nün takımında oynuyordu. Yakında tekrar antrenmanlara çıkacaktı.
Aynı spor kulübünde top oynadığı teyzesinin oğlu 19 yaşındaki Cihan Bilici de yaklaşık 20 gün önce onun gibi bıçaklanarak öldürülmüştü. Cihan Bilici, Açıköğretim Fakültesi Muhasebe Bölümü öğrencisiydi. Sütlüce sahilinde laf atılan bir kızı korumak istemişti. Hap kullandığı öne sürülen bir kişi tarafından arkasından bıçaklanıp öldürülmüştü.
Yağmur'un öldürülmesinin ardından Sütlüce Mahallesi'nde yaşayanlar sokağa döküldü. Önceki gece sloganlar atarak yürüyen kalabalığı, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Tuğrul Pek sakinleştirdi. Mahallede genellikle Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi'nden göç edenler yaşıyordu. İlçe ve köy dernekleri, son zamanlarda yaşanan olaylara dikkat çekmek için daha önce de pek çok etkinlik yapmıştı. Haliç kıyısında düzenlenen parklarda geceleri uyuşturucu satıldığını, çetelerin terör estirdiğini defalarca yetkililere iletmişlerdi. Gümüşhane Kelkit Babakonağı Köyü Derneği, dün 'Gençleri kötü alışkanlıklardan koruma' paneli düzenleyecekti, ancak Yağmur'un cenazesini kaldırdılar.
Yağmur'un katil zanlısı tutuklanırken Babakonağı Köyü Derneği Başkanı Ahmet Çelik, son yıllarda İstanbul'un pek çok bölgesinde olduğu gibi Sütlüce Mahallesi'nde hiç kimsenin güvende olmadığını söylüyor. Gençler arasında uyuşturucu kullanımının yaygınlaştığını ifade eden Çelik, "Uyuşturucu kullanan kişiler, suçlara karışıyor. Artık Haliç kıyısında güven içinde gezmek mümkün değil. Güvenlik güçlerinin acil tedbir alması gerekiyor" diyor. Derneğin eski başkanı Necmi Çelik de kaygılı: "Eskiden mahallemizde herkes birbirini tanırdı. Hiçbir adli olay yaşanmazdı. Ancak son yıllarda uyuşturucu kullanan, işsiz kişiler, küçük suç grupları oluşturuyor. Her geçen gün sayıları artıyor."
Parkları yapıp bıraktılar
Sütlüce Spor Kulübü'nün antrenörü İsmail Yolcu ise bir ayda iki sporcusunu kaybetmenin acısını yaşıyor. Haliç kıyısında parkların yapıldığını ancak hiçbir güvenlik önlemi alınmadığını anlatan Yolcu, "Biz sahildeki tesislerimize giderken korku içindeyiz. Parkta uyuşturucu kullanılıyor, fuhuş yapılıyor. İki tane pırlanta gibi gencimizi kaybettik. Artık buralarda güvenlik sağlanmalı" diye konuşuyor.