Swissotel'i basanlar çete değil!

Yargıtay, Çeçenya'da Rusya'ya karşı savaşanlara destek amacıyla Swissotel'i işgal ederek müşterileri 12 saat rehin tutan eylemcileri
'çete' kabul etmedi, bu suçtan verilen beraat kararlarını onayladı.

ANKARA - Yargıtay, Çeçenya'da Rusya'ya karşı savaşanlara destek amacıyla Swissotel'i işgal ederek müşterileri 12 saat rehin tutan eylemcileri
'çete' kabul etmedi, bu suçtan verilen beraat kararlarını onayladı.
Sanıklara bunun dışındaki rehin alma, ateş etme suçlarıyla, 'alt sınır'dan verilen cezalar da, 'aleyhe temyiz olmadığı' gerekçesiyle Yargıtay'ca onaylanıp kesinleştirildi.
Bir numaralı sanık Muhammet Emin Tokcan, daha önce Avrasya gemisini kaçırarak kamuoyunu günlerce meşgul etmiş, ancak dönemin Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın yakınlık gösterdiği Tokcan ve arkadaşlarının 'örgütlü suç işledikleri' kabul edilmemişti.
Emsal teşkil edecek
Yargıtay'ın, Swissotel baskını ve benzer eylemcilerin yasa karşısında nasıl tanımlanacağına ışık tutan kararı da, aynı yönde oldu.
Yargıtay 8. Ceza Dairesi, 22 Nisan 2001'de Swissotel'i işgal edip müşterileri 12 saat rehin tuttuktan sonra teslim olan 13 sanık hakkında
İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararın temyiz incelemesini sonuçlandırdı. Daire, 'suç işlemek için çete kurmak' suçundan verilen beraat kararlarını, usul ve yasaya uygun buldu ve onadı. Daire, 'hürriyeti tahdit' ve 'meskûn mahalde ateş etmek' suçundan sanık Tokcan'a verilen 11 yıl 10 ay 6 gün, Emin Taş'a verilen 8 yıl 20 gün, Ramazan Karabulut, Yüksek Özdemir, Ali Tokcan, Hayri Kadı, Yalçın Şahin, Bahri Demir, Atilla Kivik, Bünyamin Kivik, Hayati Ak, Mehmet Yapıcı ve Serdal Seferoğlu'na verilen 3 yıl 10 ay 20'şer gün hapis cezalarını da onayladı.
Ceza eksik, onama mecburi
Daire, sanıkların lideri durumunda görülen Muhammet Emin Tokcan hakkında
'Ateşli Silahlar Hakkında Yasa'ya aykırılık suçundan zamanaşımı süresi içinde kamu davası açılabileceğine dikkat çekerken, bu kişinin eylemde kullandığı iki kalaşnikof tüfeği 1993 yılında gittiği Çeçenya'dan dönerken beraberinde yurda sokmuş olduğunu da belirledi.
Bu nedenle, sanığa 'kaçak ateşli silahlarla bunlara ait mermileri ülkeye sokma' suçu yerine, 'kaçak ateşli silahlarla bunlara ait mermileri satın alma' suçunu düzenleyen maddesi uyarınca ceza verilmesi eleştirildi.
Aynı sanığa, eylemde iki silah taşıdığı halde cezanın üst sınır yerine alt sınırdan verilmesini de kabul etmeyen Yargıtay 8. Ceza Dairesi rehin alma suçunun mağdur sayısı kadar oluşacağını, ancak mahkemenin cezaları buna göre artırmadığını da belirledi. Ancak Yargıtay 'karşı temyiz bulunmadığı' gerekçesiyle, eksik ceza tesbitine rağmen cezaları 'mahkemeden geldiği haliyle' onayladı.